© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Senátní výbory daly před několika dny naději odpůrcům nového zákona o regulaci hazardu, který se podle kritiků zároveň stává nástrojem k cenzuře internetu. Problematickou normu nedoporučily přijmout. Celý Senát však úsilí internetových asociací a několika desítek firem zchladil – zákon byl přijat. Představitelé protestní iniciativy “Přichází cenzor” již v reakci veřejně naznačili, že spor zamíří k Ústavnímu soudu.
“A je hotovo. Senát schválil regulaci hazardu včetně blokování webů,” otitulkoval svou zprávu ze sněmovního jednání odborný server Lupa.cz (odkaz »).
Vláda nakonec protlačila svůj návrh i horní komorou a ta teď poputuje k podpisu k prezidentovi. Zůstaly v ní i kontroverzní paragrafy, které dávají úředníkům státu do rukou přímou moc omezovat weby, doplnil server.
Ministerstvo financí zakladatele ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše, který již pro národ připravil regulační projekty jako Kontrolní hlášení k DPH či Elektronickou evidenci tržeb, může díky novému zákonu zablokovat internetové stránky – stačí, pokud si úředníci řeknou, že weby nabízejí “nelegální obsah”.
Babišův úřad tvrdí, že norma má sloužit výhradně proti nezákonnému hazardu.
Šéf oborového sdružení českého internetu SPIR Ján Simkanič tomu nevěří a bezprostředně po schválení zákona naznačil, co se může dít dál.
K protestům internetové komunity se dle očekávání připojila politická opozice. Senátorka za ODS Veronika Vrecionová například prohlásila, ať si Babiš cenzuruje internet v Agrofertu a nechá být ostatní lidi. “Vzhledem k současnému pokřivenému mediálnímu trhu je internet poslední možností, jak svobodně prezentovat opoziční názory. Obávám se, že za bohulibými úmysly se v tomto případě velice jednoduše mohou skrývat snahy o potlačování jiných názorů. Dveře pro možnou cenzuru jsou otevřeny,” řekla Novinkám (tady ») Vrecionová s odkazem na fakt, že vicepremiér Babiš je zároveň i majitelem řady médií.
“Skutečně se nejedná o cenzuru internetu. Jsme první vláda po sametové revoluci, která našla odvahu připravit tyto revoluční a dlouho potřebné zákony a nahradit tak právní úpravu, která už před dvaceti pěti lety byla považována pouze za prozatímní,” citovala Lupa obhajobu předkladatele zákona Andreje Babiše.
Martina Kupku z ODS nepřesvědčil: “V historii někdy rozhodují detaily a já mám oprávněnou obavu, aby tento – pro někoho nepodstatný detail – neměl v budoucnu velice negativní dopad na svobodu našich médií. Pokud se tak stane, bude to na zodpovědnosti vládních senátorů, kteří uvěřili slibům Andreje Babiše.”
Proti připravovanému zákonu v posledních týdnech brojila především iniciativa Přichází cenzor (odkaz »), kterou zaštítilo víc než 130 firem a organizací.
“Počítačový” svět dal také po senátním hlasování najevo, co si o posledním Babišově kroku myslí. A protože není lepší ilustrace nálady tuzemské IT komunity, než je twitter, přikládáme otisk reakcí bez dalšího komentáře: