Senát odpůrce hazardního zákona nevyslyšel. Přijde kvůli cenzuře žaloba?

Senátní výbory daly před několika dny naději odpůrcům nového zákona o regulaci hazardu, který se podle kritiků zároveň stává nástrojem k cenzuře internetu. Problematickou normu nedoporučily přijmout. Celý Senát však úsilí internetových asociací a několika desítek firem zchladil – zákon byl přijat. Představitelé protestní iniciativy “Přichází cenzor” již v reakci veřejně naznačili, že spor zamíří k Ústavnímu soudu.

“A je hotovo. Senát schválil regulaci hazardu včetně blokování webů,” otitulkoval svou zprávu ze sněmovního jednání odborný server Lupa.cz (odkaz »).

Vláda nakonec protlačila svůj návrh i horní komorou a ta teď poputuje k podpisu k prezidentovi. Zůstaly v ní i kontroverzní paragrafy, které dávají úředníkům státu do rukou přímou moc omezovat weby, doplnil server.

Ministerstvo financí zakladatele ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše, který již pro národ připravil regulační projekty jako Kontrolní hlášení k DPH či Elektronickou evidenci tržeb, může díky novému zákonu zablokovat internetové stránky – stačí, pokud si úředníci řeknou, že weby nabízejí “nelegální obsah”.

Babišův úřad tvrdí, že norma má sloužit výhradně proti nezákonnému hazardu.

Šéf oborového sdružení českého internetu SPIR Ján Simkanič tomu nevěří a bezprostředně po schválení zákona naznačil, co se může dít dál.

simkanic-cenzura-hazard

K protestům internetové komunity se dle očekávání připojila politická opozice. Senátorka za ODS Veronika Vrecionová například prohlásila, ať si Babiš cenzuruje internet v Agrofertu a nechá být ostatní lidi. “Vzhledem k současnému pokřivenému mediálnímu trhu je internet poslední možností, jak svobodně prezentovat opoziční názory. Obávám se, že za bohulibými úmysly se v tomto případě velice jednoduše mohou skrývat snahy o potlačování jiných názorů. Dveře pro možnou cenzuru jsou otevřeny,” řekla Novinkám (tady ») Vrecionová s odkazem na fakt, že vicepremiér Babiš je zároveň i majitelem řady médií.

“Skutečně se nejedná o cenzuru internetu. Jsme první vláda po sametové revoluci, která našla odvahu připravit tyto revoluční a dlouho potřebné zákony a nahradit tak právní úpravu, která už před dvaceti pěti lety byla považována pouze za prozatímní,” citovala Lupa obhajobu předkladatele zákona Andreje Babiše.

Martina Kupku z ODS nepřesvědčil: “V historii někdy rozhodují detaily a já mám oprávněnou obavu, aby tento – pro někoho nepodstatný detail – neměl v budoucnu velice negativní dopad na svobodu našich médií. Pokud se tak stane, bude to na zodpovědnosti vládních senátorů, kteří uvěřili slibům Andreje Babiše.”

Proti připravovanému zákonu v posledních týdnech brojila především iniciativa Přichází cenzor (odkaz »), kterou zaštítilo víc než 130 firem a organizací.

“Počítačový” svět dal také po senátním hlasování najevo, co si o posledním Babišově kroku myslí. A protože není lepší ilustrace nálady tuzemské IT komunity, než je twitter, přikládáme otisk reakcí bez dalšího komentáře:

cenzura_internet_hazard-reakce