Setkání v restauraci Sia. S kým večeří primátorka Krnáčová?

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se sešla na večeři v centru Prahy se šéfem investiční skupiny Penta Markem Dospivou. Skupina má významné developerské plány v rámci Prahy.

Bylo pár desítek minut po setkání a fotografie z něj už začaly kolovat v politickém zákulisí. Pražská primátorka Adriana Krnáčová se v úterý večer setkala v pražské restauraci Sia v Celnici se spolumajitelem investiční skupiny Penta. U jednoho stolu pak s nimi seděl i šéf realitní divize Penty Petr Palička.

Primátorka Adriana Krnáčová povečeřela se šéfem Penty Markem Dospivou, oba vlevo.
Zdroj: Neo.

Schůzku následně potvrdili manažeři Penty.

“Večeře nebyla nijak výjimečnou událostí,  v kalendáři ji už má naplánovanou delší dobu. Čas od času primátorku informuje o připravovaných developerských aktivitách Penty v Praze,” komentoval ji za Marka Dospivu mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Schůzku potvrdila i Adriana Krnáčová s tím, že šlo o standardní setkání. “Penta má v Praze řadu významných objektů a chtěli mě o nich informovat…Podle mě by bylo špatně, kdybych s developery nemluvila. Snažím se mluvit se všemi developery, protože si myslím, že přesně tohle by primátor dělat měl,” uvedla primátorka.

Investiční skupina Penta aktuálně plánuje vybudovat na pozemcích u Masarykova nádraží v centru Prahy projekt podle návrhu nedávno zesnulé slavné architektky Zahy Hadid. Zanedbaný brownfield má v budoucnu nahradit devadesát tisíc metrů čtverečních komerčních ploch, kancelářské budovy pro dva a půl tisíce zaměstnanců, restaurace a obchody.

Už loni pražští radní kvůli projektu na “masaryčce” schválili s Pentou výměnný obchod. Praha podle deníku Metro developerovi umožní, aby na městském pozemku na rohu ulic Na Florenci a Havlíčkova umístil část zeleně, kterou musí v rámci výstavby povinně vytvořit. Penta na oplátku věnuje městu své pozemky v hodnotě zhruba 40 milionů korun, které přímo sousedí s ulicí Na Florenci.

Vedení města také nyní s Pentou jedná o tom, zda se stane partnerem pražského dopravního podniku pro povrchovou výstavbu nad osmi stanicemi chystané trasy metra D. Tento záměr zatím kritizuje opozice. Je přesvědčena, že společný podnik městské firmy a Penty vzniká neprůhledně a do budoucna to může Praze přinést velká rizika. Mimo jiné proto, že Penta by měla mít podle prvotních plánů v podniku většinu.
Společný podnik byl podle Krnáčové i tématem úterního hovoru v restauraci Sia. “Informovala jsem pány,že budu chtít veřejně na na zastupitelstvu projednat formát společného podniku na metro D nejpozději v březnu,” dodala Krnáčová.