Seznam.cz si koupil zpátky své vlastní akcie

Česká internetová jednička, společnost Seznam.cz, se po patnácti letech zbavila minoritních zahraničních akcionářů. Firmu teď vlastní ze 70 procent prostřednictvím kyperské investiční firmy Helifreak zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič, mimochodem patnáctý nejbohatší muž Česka, 30 procent drží přímo sám Seznam.cz.

Společnost v tiskové zprávě uvedla, že jí odkup svých podílů nabídli oba minoritní akcionáři. Jde o společnosti Tiger Holding Four a Miura International. Transakci schválila mimořádná valná hromada, dohoda nabyla platnosti 6. ledna.

Seznam.cz, server, logo

“Tento krok je dalším milníkem v historii Seznamu. Zatímco v roce 2000 přinesl prodej minoritního podílu peníze na zrychlení technologického rozvoje, patnáct let poté ukazuje jeho zpětným odkupem Seznam.cz svoji sílu, stabilitu a nezávislost,” uvedl generální ředitel Seznam.cz Pavel Zima.

Společnosti Tiger Holding Four a Miura International vlastnily 30% podíl ve společnosti Seznam.cz od roku 2007. Koupily jej od investiční skupiny Lycos Europe, která zfúzovala s původním investorem společnosti Seznam.cz z roku 2000 – se švédskou Spray Ventures. K 6. lednu 2016 se majitelem tohoto minoritního podílu stává Seznam.cz.

Cena transakce nebyla oznámena. “Obě strany se dohodly, že nebudou komentovat podmínky své obchodní dohody a odkupu podílu ve větším detailu,” uvedla tisková mluvčí společnosti Irena Zatloukalová.

Seznam ale podíly neodkoupil jen za své peníze. “Financování odkupu bylo kombinované,” řekla mluvčí odbornému serveru Lupa.

Seznam.cz odstartoval Ivo Lukačovič z ložnice rodičů v polovině 90. let, vzorem mu tehdy bylo Yahoo! Podle magazínu Forbes tržby společnosti v roce 2014 překonaly hranici tří miliard a zisk se vyhoupl na cifru 1,13 miliardy. Lukačovičovo jmění se odhaduje na 8,5 miliardy korun.