Sháněl přeběhlíky pro Topolánka, teď hledá lidi pro Hladíka

S generálním úklidem v resortu životního prostředí pomáhá novému ministrovi brněnský lobbista známý z kauzy Srba, který asistoval také při vzniku Topolánkovy vlády.

10. března se ambiciózní politik z Brna konečně dočkal. Nový prezident Petr Pavel udělal to, co jeho předchůdce kvůli Hladíkově kredibilitě odmítal. Jmenoval lidoveckého politika ministrem životního prostředí.

Miloš Zeman jej jmenovat odmítl, Petr Pavel nikoli. Momentka z Hradu z 10. března 2023. Zdroj: Hana Brožková

Do výkonu své životní politické role se Petr Hladík pustil s vervou, a to i přesto, že nastupoval po své stranické kolegyni Anně Hubáčkové. Během tří neděl od vstupu do funkce vypsal hned tři výběrová řízení na klíčové funkce v resortu: vrchního ředitele ochrany klimatu a dva vrchní rady. Jednoho pro projekty EU a druhého pro podporu transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku.

„Některé lidi sháněl ještě před svým nástupem. Byl si jistý, že to vyjde, tak nechtěl ztrácet čas,“ popsal situaci jeden z úředníků státní správy.

Hladíkovy ambice měsíce brzdilo policejní vyšetřování bytové aféry v Brně (popsali jsme v říjnovém časopise Neovlivní.cz). Politik sice dodnes nebyl z ničeho obviněný, policie u něj nicméně provedla prohlídku, prohledala mu i notebook a telefon. Právě to byl argument, kterým Miloš Zeman vysvětloval své pochyby a odmítal Hladíka jmenovat.

Nutno dodat, že ministerstvo životního prostředí je během sestavování vlád vždy žádanou nevěstou, byť to tak ani během klimatické krize navenek nevypadá. Hospodaří s rozpočtem 20 miliard korun, ale hlavně skrze své fondy spravuje miliardové projekty financované Evropskou unií a rozděluje dotace.

A Hladík podle zdrojů z resortu chystá organizační změny právě i v souvislosti s dotačními tituly. A také hledá nového šéfa bezpečnosti.

FRANTIŠEK Z KOUŘÍCÍHO KRÁLÍKA

S personální politikou ministrovi pomáhá podle zjištění z časopisu Neovlivní.cz známá brněnská postava, lobbista František Macháč. Jeho jméno se prvně v médiích objevilo v éře Zemanovy vlády v kauze Karla Srby, s nímž se scházel. A tehdy se také prvně psalo o Macháčových kontaktech na vojenské zpravodajské služby.

Později se Macháč vynořil znovu; coby asistent poslance za ČSSD Miloše Melčáka sehrál v roce 2007 důležitou roli při sestavování vlády Mirka Topolánka. Melčák spolu se svým kolegou Michalem Pohankou tehdy navzdory stranické disciplíně podpořili vznik vlády ODS, lidovců a Zelených. Jejich hlasy pomáhal Topolánkově pobočníkovi Markovi Dalíkovi sehnat právě Macháč.

„Detaily jsem tehdy ani nechtěl vědět. Důležité bylo, že ty dva hlasy přinesli, a Macháč byl jeden z těch, kdo to vyjednával,“ řekl mi tehdy Dalík.

Scházeli se v dnes už legendární hospodě U Kouřícího králíka, kterou Macháč v té době provozoval.

O pár let později se brněnský lobbista objevil na ministerstvu dopravy. Bylo to za ministra Zdeňka Žáka z Rusnokovy vlády, kterou si na hraně ústavy vytvořil Miloš Zeman, když padl Nečasův kabinet. Macháč opět sehrál roli personalisty a muže v pozadí. „Byl to nový ředitel Lubomír Fojtů, dále Jan Hodovský, dlouholetý jednatel a majitel dodavatele většiny environmentálních služeb ŘVC, a brněnský lobbista František Macháč. Takže ředitel, zástupce dodavatele a lobbista,“ popsal webu Aktuálně.cz odvolaný ředitel vodních cest Jan Skalický, kdo od něj přišel převzít agendu.

S dnešním ministrem životního prostředí se František Macháč potkal v Brně, kde oba roky žijí a kde je lobbistův hlavní stan. To, že se oba muži prokazatelně znají, redakce Neovlivní.cz ověřila jednak v Brně, pak v Hladíkově mateřské KDU-ČSL a také v bezpečnostních kruzích.

Hladík i Macháč v rozhovoru pro Neovlivní.cz potvrdili, že se oba znají Tvrdí ovšem, že se to do fungování ministerstva nijak nepropisuje.

Proč lidovce vazba jejich ministra na Macháče znervóznila? Jak oba muži své kontakty vysvětlují? A co přesně na ministerstvu chystají? Detaily přinášíme v dubnovém časopise Neovlivní.cz.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Hana Brožková

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email