Slovenský soud zamítl Babišovo dovolání v kauze StB

Slovenský Nejvyšší soud zamítl dovolání Andreje Babiše proti rozhodnutí, že byl vedený coby agent ve svazcích tajné komunistické policie oprávněně. Český premiér je tak soudem uznaný udavač StB s krycím jménem Bureš. Babiš jakoukoli vědomou spolupráci se Státní bezpečnostní odmítá.

Lídr hnutí ANO a současný český premiér tento týden oznámil, že hodlá kvůli své evidenci ve svazích StB žalovat Slovensko. Po včerejšku je jasné, proč. Nejvyšší soud totiž ve čtvrtek večer oznámil, že zamítl Babišovo dovolání proti předchozím rozsudkům ohledně jeho agentství. Na rozsudek upozornil Denník N.

Andrej Babiš spor o evidenci svého jména mezi spolupracovníky StB přitom v prvním kole původně vyhrál. A to především díky výpovědím samotných příslušníků tajné komunistické policie. Ti tvrdili, že spisy falšovali a Babiš je v nich uvedený neoprávněně.

Záznam ze svazku StB, který má dokazovat spolupráci AB s tajnou komunistickou policií. Zdroj: ÚPN

Ústav paměti národa ale podal proti rozsudku dovolání, protože byl přesvědčen, že Andrej Babiš byl vědomým spolupracovníkem StB s krycím jménem Bureš. Bývalí příslušníci StB podle ústavu nemluvili u soudu pravdu.

“Jejich profesionální etika nedovoluje, aby své bývalé klienty – agenty mohli nějakým způsobem zveřejnit a způsobit jim tak jisté nebezpečí,” reagoval na jejich svědectví ředitel ústavu Ondrej Krajňák. “Krycí jméno Bureš vystupuje ve 12 nezávislých svazcích získaných na pěti nezávislých místech,” dodal.

Ústav následně uspěl s dovoláním u Ústavního soudu, který původní rozsudek zrušil a nařídil případ znovu projednat. Krajský soud v Bratislavě pak  kauzu po šesti letech definitivně uzavřel a konstatoval, že Andrej Babiš byl ve svazcích StB vedený oprávněně.

Nyní český premiér vyčerpal všechny druhy odvolání u slovenských soudů. Verdikt, že byl udavačem je pravomocný.

Sám Babiš opakovaně odmítá, že by byl vědomým agentem StB a hodlá se soudit proti celému Slovenskz. “Je to od začátku zmanipulované. Nikdy jsem nic nepodepsal, nic jsem neprovedl. Vydírali mě, jsem na nějakém seznamu a z toho se dnes dělá kvazi politický proces,” hájí se.

Během procesu vypovídali dva historici, kteří se specializovali na oddělení, kde byl evidovaný spis agenta Bureše. Oba verzi o falšování spisů zpochybnili, svazek na Babiše je podle nich pravý. Upozornili navíc, že agent Bureš přežil i čistku z roku 1984, kdy StB snižovala počty spolupracovníků. A měl navíc přístup do konspiračního bytu. To podle nich svědčí, že nebyl jen obyčejným spolupracovníkem.

Podle záznamů z archivů StB podepsal Andrej Babiš takzvaný vázací akt – tedy závazek ke spolupráci – v listopadu 1982.  V centru Bratislavy ve vinárně U Obuvníka sešel s kapitánem Rastislavem Mátrayem a poručíkem Júliem Šumanem.

“Kandidát byl vytěžen k ohlasům na úmrtí soudruha Brežněva, o čemž je zpracován samostatný záznam. Poté byl kandidát vyzván, aby se vyjádřil, zda chce nadále spolupracovat s orgány kontrarozvědky, s čímž jmenovaný souhlasil. Po vyjádření souhlasu bylo jmenovanému oznámeno, že splňuje předpoklady kladené na spolupracovníka československé kontrarozvědky a byl mu předložen k podpisu písemný závazek, který byl zakamuflovaný v propagační brožuře. Kandidát závazek po přečtení podepsal bez dalších otázek a souhlasil, aby bylo i nadále používáno krycí jméno Bureš,” stojí ve zprávě StB, kterou ÚPN předložil soudu.


Štítky: ,