Problém Lesů s půl milionem pro Mafru: datumy nesedí

Státní firma Lesy České republiky bude muset vysvětlit okolnosti zakázky na tisk a distribuci novin lesů, kterou získal mediální dům vicepremiéra Andreje Babiše Mafra. Lesy totiž na svých stránkách zveřejnily dokumenty, podle nichž byla objednávková smlouva s Mafrou uzavřena den před tím, než bylo zahájené poptávkové řízení.

Byla firma ministra financí vybrána a objednána jako dodavatel státní zakázky dřív, než byla stejná možnost standardní cestou zveřejněna a nabídnuta ostatním?

Podle oficálního webu Lesů ČR, na který upozornil novinář Václav Moravec, se přesně to stalo u víc než půlmilionové transakce, kterou Babišova Mafra od státu získala.

Lhůta k zakázce na “Zpracování, výrobu a distribuci novinové přílohy” Lesy ČR začala podle firemního portálu běžet 6. listopadu 2015. Součástí dokumentace zveřejněné na webu lesů je ale podepsaná objednávka na zakázku s Mafrou, na níž je uvedeno datum již o den dříve – 5. listopadu 2015.

Dokumenty:

Z webových stránek společnosti Lesy ČR
Lesy ČR, Mafra, smlouva

Lesy ČR ani Babišův vydavatelský dům zatím fakt, že objednávka předbíhá samotné vypsání zakázky, nijak nevysvětlily.

Ředitel Lesů Daniel Szórád, který objednávkový list podepsal, pouze v prohlášení uvedl, že se zakázkou je vše v pořádku. Firma tvrdí, že kromě Mafry oslovila pět dalších společností a Babišův mediální dům nabídl nejlepší cenu. Vysvětlení, jak je možné, že objednávka služeb od Mafry nese datum 5. 11. a na portále se celá poptávka objevila až 6.11., se Szórád vyhnul.

Na zakázku původně upozornil Václav Moravec v nedělním diskusním pořadu České televize v rámci debaty o tom, zda státní lesy už přestaly být takzvaným “krmelcem”, firmou, z níž spřátelení podnikatelé vysávají peníze. Moravec mimo jiné uvedl, že firma šéfa hutí ANO z podniku tyje dál, když “bez výběrového řízení” získala mediální zakázku v hodnotě téměř 590 tisíc korun bez DPH.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Babišova Mafra oznámila, že požaduje po České televizi omluvu. “Tato informace se nezakládá na pravdě. Na tuto zakázku bylo podnikem Lesy České republiky před jejím zadáním provedeno výběrové řízení,” zveřejnila firma své stanovisko na svém zpravodajském portálu iDnes.cz.

Lesy dle svého oficiálního vyjádření vedle Mafry oslovily v poptávkovém řízení ještě firmy Tiskárna Ringier Print, Intergraf Náchod, Novotisk – VLP, Garamon HK  a Českou poštu jako potenciálního distributora. Nabídka Babišova vydavatelství byla podle Lesů nejvýhodnější. “Tuto nabídku jsme proto využili. MAFRA patří ke stabilním a tradičním vydavatelstvím v ČR a nebylo by korektní tuto firmu obcházet, stejně jako každého jiného obdobného vydavatele – například VLP,” uvedla ve stanovisku mluvčí Lesů Eva Jouklová.

Podle ní v poptávkovém řízení nejde o klasickou veřejnou zakázku, nemusí se tedy soutěžit a neuzavírá se ani smlouva. Postačí jen objednávka.