© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Čtyři mrtví v aktuální kriminální kauze s přesahem do politiky jsou unikátní. Přibližují se tomu jen dvě aféry. Obě z devadesátých let.
Za posledních třicet let nebyla vedle Dozimetru žádná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. Přibližují se tomu jen dvě aféry: Wallis-Kožený a privatizace Jihočeských mlékáren. Oba příběhy sahají do ranných devadesátých let.
V kriminálním příběhu, pro který se vžilo policejní označené Dozimetr, jsou po smrti hned čtyři jeho aktéři. Všichni zemřeli od loňského června, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, který přináší i jejich jména. Spojuje je hned několik věcí, jednu pak mají společnou všichni čtyři: nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.
Dozimetr je těm dvěma devadesátkovým kauzám podobný v tom, že šlo o peníze a moc. V případě bývalého důstojníka StB a později polistopadové tajné služby Václava Wallise šlo o podezření, že prodával tajné informace ikoně kupónové privatizace Viktoru Koženému. Hned několik osob z materiálů, které podle prokuratury Wallis předal Koženému, zemřelo.
Šlo například o vraždu rozhlasového novináře Jiřího Válka, který byl v úzkém kontaktu s některými tehdejšími politiky. Nebo tragickou smrt podnikatele Petra Podlešáka z řad zájemců o privatizaci vojenského prostoru Ralsko, kde se křížily zájmy postsovětských republik a Američanů. Co přesně stálo za jejich smrtí, to se nikdy nevyšetřilo. Ostatně i Wallisova kauza šla do ztracena a on sám byl po dekádě soudních líčení osvobozen.
ČTĚTE TAKÉ: Čtyři mrtví z Dozimetr. Horák před smrtí sháněl ochranku
Podobně to dopadlo v případě dvou mrtvých spojených s privatizaci Jihočeských mlékáren, kde policie vyšetřovala podezření z pokusu o uplacení klíčové postavy privatizace Jaroslava Muroně. Jeden ze svědků, agent tajné služby Leo Dvořák, tehdy zemřel při podezřelé autonehodě.
“Pochybovali i Dvořákovi kolegové z tajné služby FBIS. Už proto, že se krátce před nehodou svěřil svým blízkým, že mu někdo vyhrožuje likvidací,” napsala v roce 1994 v Mladé frontě dnešní šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.
“Mysleli jsme si to taky, že to nebyla nehoda,” citovali jsme v časopise Neovlivní.cz o dvě desítky let později Michaela Kocába, pro kterého Leo Dvořák v devadesátkách pracoval v parlamentu. V příběhu je důležitý ještě jeden detail: Dvořák v rámci svých pestrých aktivit před smrtí pracoval pro francouzskou potravinářskou společnost, která měla zájem získat Jihočeské mlékárny.
A u stejné firmy byla na stáži i Jana S., pracovnice inovačního oddělení Jihočeských mlékáren. Pár měsíců po Dvořákovi zemřela i ona. Kdosi ji uškrtil v lese za Českými Budějovicemi. Její manžel se svěřil, že šla na schůzku s neznámým mužem, který ji před tím telefonoval. Muže, ani vraha Jany S. policie nikdy nenašla.
Kdo jsou další mrtví z Dozimetru? A proč je mezi nimi i jeden politik? Odhalení přináší listopadový časopis Neovlivní.cz, objednávky v sekci PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com