Soudní proces ukázal, že bulharští špioni pracovali pro Maršálka

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o spojení ruských agentů a Jana Maršálka, syna vídeňských Čechů, který stojí za finančním skandálem Wirecard.

Bulharští špioni zatčení v Británii pracovali pro Jana Maršálka, bývalého top manažera zkrachovalé společnosti Wirecard Janem Maršálkem. Zmizelému synovi vídeňských Čechů německá policie připisuje jeden z nejtroufalejších miliardových podvodů v dějinách. A také spolupráci s ruskými, ale i dalšími zpravodajskými službami.


Ilustrace: Shutterstock

Další důkaz přibyl tento týden. kdy se pětice zatčených Bulharů dostavila k k soudu Westminster Magistrates’ Court v Londýně. Všichni byli formálně obviněni ze špionáže podle zákona o úředním utajení. První soudní slyšení následuje po vyšetřování protiteroristického oddělení Metropolitní policie, které se rovněž zaměřuje na záležitosti související s úředním tajemstvím.

Vedoucí skupiny, 45letý IT specialista Orlin Roussev, a jeho komplicové — Biser Džambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stojanov a Váňa Gaberová — jsou obviněni ze shromažďování informací pro jiný stát minimálně v čase od srpna 2020 do února 2023. “Společně se spikli za účelem shromažďování informací, které mají být přímo nebo nepřímo užitečné pro nepřítele za účelem poškozujícím bezpečnost a zájmy státu,” uvedla ve čtvrtek Crown Prosecution Service (CPS).

Jednotlivě jsou také obviněni ze spáchání různých menších trestných činů, jako je držení padělaných dokladů. Všech pět bulharských státních příslušníků v posledních letech pobývalo a pracovalo ve Spojeném království. Dzhambazov pracoval jako řidič v nemocnici, Ivanova (jeho partnerka) byla laborantkou na klinice a Vanya Gaberova pracovala jako kosmetička.

Podle vyšetřování vůdce skupiny Orlin Roussev naverboval právě Jan Maršálek – jeden z nejhledanějších uprchlých podvodníků na světě, který dříve působil jako provozní ředitel německé platební společnosti Wirecard.
V roce 2020 The Insider , Bellingcat a Der Spiegel odhalily, že Maršálek uprchl do Ruska 19. června téhož roku, den poté, co auditoři objevili chybějící zůstatek ve výši více než 1,5 miliardy dolarů v účetních knihách Wirecard.

Následná vyšetřování prokázala úzké vazby Maršálka na ruské zpravodajské služby. Nejméně od roku 2015 spolupracoval s GRU – ruskou vojenskou zpravodajskou agenturou – pomáhal ruské rozvědce při zakládání soukromých vojenských společností v afrických zemích, získával informace prostřednictvím podplacených rakouských bezpečnostních pracovníků a plnil další citlivé mise v zájmu ruských bezpečnostních služeb.

Britští vyšetřovatelé se domnívají, že Maršálek začal spolupracovat s Roussevem v roce 2014. Jako specialista na digitální sledování poskytl Roussev Marsalkovi šifrovaná komunikační zařízení a do svého týmu naverboval nejméně čtyři další výše zmíněné bulharské občany. Trénoval je v používání špionážního vybavení a šifrované komunikace pro účely sledování.

Stále ale platí – ani nejnovější informace o spojení Bulharů podezřelých ze špionáže pro Kreml a manažera Wirecard Maršálka nevysvětlují, o co v celém gigantickém podvodu ve skutečnosti šlo. Není jasné, zda to byl “jen” miliardový zločin poskytovatele platebních služeb nebo jeho součástí byla zpravodajská hra hned několika tajných služeb.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email