Spoluautor chytré karantény: Lidé říkali, že to jde i ručně

Patřil k těm, kteří v době, kdy se zemí šířila koronavirová nákaza, neseděli a nečekali, až se „to“ přežene a stát „to“ nějak zvládne. Datový analytik Petr Bartoš byl od začátku součástí skupiny expertů, která spontánně vznikla, aby s pomocí moderních technologií vymyslela, jak udržet lidi v bezpečí, a nemuset mít přitom celý stát pod zámkem. Vyvinuli mobilní aplikaci eRouška, která má umožnit chytrou karanténu. V rozhovoru pro Neovlivní.cz otevřeně popsal, na co tým narážel, jak se lidem z byznysu spolupracuje se státem, i to, co nedomysleli, v čem chybovali.


„Když jsem sledoval, jak otevřeně například Angela Merkelová komunikovala k Němcům a vysvětlovala jim možné scénáře a plán, jak bude německá vláda s daty nakládat, říkal jsem si, že se máme hodně co učit. U nás společnost dostávala zmatené informace, nedostatek jakékoli vize, krizová opatření se tahala z klobouku. Dopadlo to i na chytrou karanténu a na její použití,“ říká.

V rozhovoru pro Letní speciál Neovlivní.cz Petr Bartoš také mluvil o počítačových virech v nemocnicích, světě internetu a Chytré karanténě. Projektu, který vláda nejdřív značila za svoji vlajkovou loď, aby se pak na ni podle zjištění Neovlivní.cz ve skutečnosti vykašlala.

Trasování. Zdroj: Petr Bartoš

Neo: Schopnost zastavit exponenciální šíření nákazy je dostatečným důvodem k použití chytré karantény. Vy jste se podílel na jejím vzniku, a tak víte, že mohla být nasazena už v polovině dubna, ale zdá se, že se ve větším měřítku nevyužívá. Zasekla se na ochraně soukromých dat?

Hrálo tam roli víc faktorů. Všechny nástroje, které jsme použili nebo vyvinuli a nabídli státní správě, se mohly používat na začátku dubna. To je fakt. Ale používat neznamená, že někdo napíše „začněte to používat“ a druhý den to všichni používají. Bylo třeba proškolit lidi, nakoupit jim vybavení, vysvětlit jim, jak se to má používat. Tohle bylo to nejtěžší.

Státní správa funguje jako velká korporace. Když se velká korporace rozhodne, že přejde z Microsoft Office na Google Suite nebo naopak, tak to taky může trvat měsíce až roky. Přejít z jednoho účetního systému na jiný může ve velké korporaci trvat mnoho let. Naimplementovat technologie prostě může trvat dlouho.

Druhá překážka pro plné využití technologií chytré karantény byla ve zpochybňování, že bude potřeba. V dubnu už fungovala plošná opatření a hodně pomohla ve zpomalení šíření koronaviru. Lidé byli zavření doma, nikdo nikoho moc nepotkal, nikdo nikam nechodil, nebyly koncerty, nechodilo se do kostela, do obchodních center. A v tu chvíli začali všichni včetně hygieniků argumentovat, proč bychom složitě implementovali nějaké technologické řešení, když to pohodlně zvládáme i tak. Už se nedodala druhá věta. Ano, zvládáme to, ale za cenu brutálních ekonomických ztrát. A připravit technologii pro chytrou karanténu dává smysl právě proto, abychom mohli společenský život co nejdříve otevřít. A kdyby se exponenciální šíření zase rozjelo, byli bychom epidemii schopni zvládnout bez toho, abychom obnovili plošná opatření a způsobili tím další sociální a ekonomické problémy do budoucna.

Neo: Chytrou karanténu zastavila nechuť zavádět něco nového ve chvíli, když epidemie oslabila?

Překážek bylo víc, mimo jiné také způsob komunikace. Když se inovuje, tak je dobře lidem, kteří s tím budou mít nějakou práci navíc – v tomhle případě hygienikům –, vysvětlit, proč se to děje, a nějakým způsobem je motivovat. Jde o to, aby všichni táhli za jeden provaz a aby do médií neproudily z různých směrů zprávy o šmírování občanů.

Mimochodem – občané byli také účastníky té inovace. Také pro ně bylo třeba dodat velmi kvalitní informace, jaká jsou rizika, jaké jsou přínosy, proč si naši náčelníci a lodivodi myslí, že to je to správné řešení. Když jsem sledoval, jak otevřeně například Angela Merkelová komunikovala k Němcům a vysvětlovala jim možné scénáře a plán, jak s daty bude německá vláda nakládat, tak jsem si říkal, že se máme hodně co učit. U nás společnost dostávala zmatené informace, nedostatek jakékoli vize, krizová opatření se tahala z klobouku. Dopadlo to i na chytrou karanténu a na její použití.

Celý rozhovor s Petrem Bartošem najdete v Letním speciálu Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE:

Zdroj náhledové foto: Petr Bartoš