Stamiliony pro utajené poradce: Provizi z kauzy lithium bude řešit senát

Státní obchod z Babišovy éry provázela obří provize. Jenže se neví, pro koho a za co.

Do příběhu utajené obří provize, která je spojena se státním obchodem společnosti ČEZ v kauze lithium, se vložili senátoři. Odpovědi po ministrech a elektrárenském gigantu budou chtít konkrétně členové senátní komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků.


Žíla z Cínovce Foto: Geomet

Na dotaz Neovlivní.cz to potvrdil předseda komise Lukáš Wagenknecht, senátor za Piráty.

“Rád bych projednal aktuální stav celého projektu, který byl v minulosti kontroverzní. Prioritou je zjistit skutečný potenciál využití lithia, stejně tak detaily provize spojené s prodejem akcií státu. Jde o to, pro koho byla provize ve skutečnosti určena a jaká konkrétní práce za ni byla odvedena,” řekl senátor.

Kauzu utajené provize, která dosahuje tří set milionů korun, detailně popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz. Odměna provázela transakci z éry Andreje Babiše, kdy ČEZ na základě rozhodnutí jeho vlády koupil majoritu ve společnosti Geomet, která drží práva k těžbě lithia na Cínovci.


ČTĚTE TAKÉ: Aféra lithium: Státní obchod provázela utajená obří provize


A o existenci provize se dosud veřejně nevědělo. “Za situace, v jaké se veřejné rozpočty nacházejí, je třeba se ptát, zda těch 300 milionů nikomu neschází. Nevíme, a na to se budeme také ptát, zda cena, kterou stát za vstup do společnosti Geomet zaplatil, nemohla být o těchto 300 milionů nižší,” dodal senátor s tím, že na program se případ dostane v půli února.

Komise si na zasedání pozve zástupce ministerstva průmyslu a obchodu i ministerstva financí, které má za stát v ČEZ výkon akcionářských práv. A pozvaní budou také manažeři ČEZ. Komise se podle Wagenknechta chytá oslovit i společnosti Geomet a především jejího původního vlastníka, australskou firmu EMH, na jejíž straně je provize uváděna. Stát kupoval majoritu v Geometu právě od EMH.

Společnost EMH ovšem na opakované dotazy, komu a za co byla stamilionová odměna určena, redakci Neovlivní.cz dosud neodpověděla.

Existenci provize potvrzují veřejně dostupné dokumenty, jako třeba výroční zpráva australské společnosti EMH či dokumenty firmy na burze v Austrálii a ve Velké Británii. Jde o písemnosti z roku 2020. Odkazy ZDE a ZDE.


Příběh popisujeme v aktuálním časopise Neovlivní.cz

EMH v dokumentech výslovně píše, že odměna pro poradce byla za služby v souvislosti se vstupem české polostátní společnosti ČEZ do firmy Geomet, kterou australská firma ovládala. “Jde o protihodnotu za poradenské služby poskytované EMH v průběhu posledních dvou let, zejména v souvislosti s úpisem 51 procent akcií Geomet ze strany ČEZ,” stojí v jednom z dokumentů.

Pikantní na celém příběhu je fakt, že dohoda spojená s utajenou provizí vznikla v roce 2020, kdy v zemi vládl Andrej Babiš. Byl to přitom právě on, kdo o tři roky dříve těsně před volbami v roce 2017 zaútočil na ČSSD, že chce ukrást státu lithium skrze podepsané memorandum s Australany z EMH.

Obchod, který se pak za Babiše uzavřel, přitom vycházel ze stejných parametrů jako jím kritizované memorandum.

Projekt, jehož součástí byla obří provize, tedy prošel rukama politiků hned několika vlád. A protlačit jej pomáhala řada politiků z různých politických stran.

Komu byly stamiliony určeny? Jakou roli v tom sehráli Babiš, Schillerová a Havlíček? Kdo je tajemný prostředník, přes něhož měla provize proudit ke konečným příjemcům? Investigaci přináší únorové vydání časopisu Neovlivní.cz, který můžete objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Geomet

.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email