Stěžujete si na vládu a ANO? Pošleme na vás policii

Když vláda Andreje Babiše nedokázala zajistit dostatek ochranných prostředků pro zdravotníky a politici ANO přesto tvrdili, že jich je dost, postěžovala si na to jedna ze záchranářek veřejně. Napsala otevřený dopis středočeské hejtmance Jaroslavě Jermanové Pokorné. Následovaly výhružky nadřízených, pak obrat a dohoda. A nyní se ukázalo, že kraj v tichosti zaútočil: Česká televize vypátrala, že tým Jermanové poštval na záchranářku policii.

V půli března si středočeská záchranářka Veronika Brožová veřejně postěžovala, že na středočeské záchrance nemají dostatek ochranných pomůcek. “Nejsme nijak chráněni. Máme jednu roušku,” napsala hejtmance Jermanové v emailu a dodala: “Ubezpečte mě, prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze. Slova díků nestačí. Je zapotřebí kroků, díky nimž se nebudeme bát vyjet.”

Snahy Babišovy administrativy o umlčení kritických hlasů popisujeme v červnovém časopise Neovlivní.cz: https://neovlivni.cz/predplatne/

Její veřejné vystoupení vyvolalo pozdvižení. Lékaři a zdravotníci kvůli obavám z postihů totiž své výtky ohledně nedostatečné ochrany před nákazou Covid-19 prezentovali většinou jen anonymně.

Veronika Brožová následně obdržela výhružný dopis od ředitele středočeské záchranky Jiřího Knora: “Berte proto mimo jiné také na vědomí, že vaše jednání kvalifikujeme jako porušení pracovní kázně.”

Když případ začali popisovat novináři, zástupci kraje i záchranky vzali zpátečku. Jak se ale teď ukázalo, stáhli  se jen na čas. Novináři z pořadu Reportéři ČT nyní vypátrali, že kraj podal v kauze trestní oznámení a tím do případu vtáhl policii.

A to dokonce jednotku pro extremismu a terorismu.

Hejtmanka Jermanová Pokorná v pořadu potvrdila, že v případu padlo trestní oznámení. Na dotaz, kdo jej podal, odpověděla: “Ano, úřad”.

Specialisté na boj s terorismem tak zcela vážně vyšetřují, jestli záchranářka Veronika Brožová neporušila zákon.  “Mám mít strach, že jsem řekla pravdu? To už jsme opravdu jako v padesátých letech,” komentovala to pro ČT Brožová.

Případ středočeské záchranky měl ještě jednu pikantní dohru: krátce po konfliktu s Brožovou, skončil ředitel Knor v karanténě kvůli kontaktům s jinou zdravotnicí, u níž bylo podezření na koronavirus.

Snahy současné vládní administrativy o umlčení kritických hlasů popisujeme v chystaném červnovém časopise Neovlivní.cz. Objednávat můžete zde: