Telegramový účet se jménem střelce z univerzity nebyl vyrobený zpětně

Jaké slabiny v systému odhalila vánoční střelba na filozofické fakultě.

Vánoční masakr na filozofické fakultě potvrdil to, před čím experti varují už dlouho: na masové útoky, které jsme dosud znali jen ze zahraničí, ať už jsou dílem vyšinutého jedince, nebo náboženského fanatismu, nejsme připraveni. Jak už je ale v Česku pravidlem, dokud se to nestane, nikdo to neřeší. Střelba na univerzitě ukázala slabiny, které je v našem zájmu co nejrychleji opravit.


Ilustrace: Shutterstock

“Deset dní před vražedným útokem na studenty a učitele filozofické fakulty se v kyberprostoru objevila nová stránka. A na ní následně informace, že se chystá střelba ve škole. Nikdo ji ale včas nezachytil,” uvádí aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Ve čtvrtek 21. prosince pak student filozofické fakulty David Kozák zavraždil svého otce a následně postřílel čtrnáct svých spolužáků a profesorů. Nakonec zabil i sebe.

Ani měsíc poté nejsou úřady schopny rozklíčovat, jak to, že deset dní bez povšimnutí existovala digitální stopa o budoucí masové vraždě.

„Chci střílet ve škole, možná se i zabít,“ zněly věty napsané azbukou, které se 10. prosince v 10:36 objevily na kanálu sítě Telegram. Samotný kanál byl založen o den dříve.

ÚČET NEVZNIKL ZPĚTNĚ

Policie sice prostřednictvím svého šéfa Martina Vondráška nejprve v den masakru připsala účet střelci, obratem se ale objevily pochyby. Spočívaly v perfektní ruštině se znalostí slangu mladých lidí, jakou byly příspěvky napsány. A hlavně: editace prvního příspěvku původně zveřejněného 9. prosince proběhla 95 minut po střelcově smrti, přesně v 16:55:58.

Po měsíci vyšetřování je jasněji. Redakce Neovlivní.cz nyní zjistila, že bezpečnostní složky disponují doklady, že kanál nebyl vyrobený zpětně až po útoku na školu. Vznikl 9. prosince ve 20:03:50. O den později už pak na něm byly věty o plánech na střelbu ve škole. Ty – na rozdíl od prvního příspěvku – nikdo neupravoval.

„Máme zadokumentováno, že před útokem skutečně tento kanál existoval a výroky o střelbě tam byly,“ popsal vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.

Zatímco v době vzniku si příspěvky podle zaznamenaných dat přečetli maximálně čtyři lidé, po 21. prosinci, kdy se informace o účtu dostala na veřejnost, jich už byly desítky tisíc. Než byl kanál smazán, číslo dosáhlo čtyřiceti tisíc.

Jediné, co stále není jasné, je, jestli byl účet skutečně Davida Kozáka, jak stálo v jeho názvu i URL adrese, nebo jej někdo jeho jménem založil či přejmenoval až po střelbě. Každopádně z textů zpráv, které bezpečnostní experti dohledali z hloubi internetu, je zřejmé, že nejméně u jedné z nich – opět z 10. prosince – vystupuje správce kanálu pod jménem David.

„Ve svém důsledku není důležité, zda to byl účet Kozáka, nebo někoho, kdo se za něj vydával. Podstatné je, že tu byla před útokem informace, že se něco takového může stát. A bohužel nikdo nezareagoval,“ popsal již citovaný zdroj.

Úřady se zatím v případě Telegramu obrnily mlčením.

„Pracujeme se všemi dostupnými informacemi, které nad tím lze mít. Děláme pro to všechno, ale nemůžu vám k tomu říct vůbec nic,“ reagoval Břetislav Brejcha, který vede specializovaný policejní útvar s poněkud krkolomným názvem Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Právě ten má na starosti mimo jiné monitorování sociálních sítí a vyhledávání příspěvků s potenciálně nebezpečným obsahem. Stejně jako třeba tajná služba BIS.

Jaké jsou další detaily k telegramovému účtu? Co na to úřady? A kde máme další “díry” v systému? Téma Osudový Telegram přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email