TOP 10 nejvlivnějších. Kdo vládne politickému zákulisí

Přinášíme novou mapu vlivu. Kdo je nový Šlouf, Dalík či Jansta a vládne politickému zákulisí?

Fialova vláda je u moci už skoro dva roky. Kdo jsou noví zákulisní hráči, kteří hýbou politikou? A kam zmizeli ti, co skrytě tahali za nitky v éře Babiše a Sobotky?

Ilustrace: Shutterstock

Novou mapu vlivu přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

TOP 10 obsahuje jména těch, kteří zpravidla nemají žádné stranické funkce, veřejnost často nezná jejich tváře. Přesto však posunují událostmi díky svým kontaktům v politice či penězům, zkrátka díky svému vlivu.

Do příchodu Andreje Babiše do Strakovy akademie stáli po boku každého premiéra v novodobé historii. Třeba Miloš Zeman měl svého Miroslava Šloufa, Mirek Topolánek Marka Dalíka, Petr Nečas Janu Nagyovou a Bohuslav Sobotka Radka Pokorného. Měli absolutní důvěru ministerských předsedů. Neobešel se bez nich žádný velký státní obchod, dosazovali své lidi do státního aparátu či firem. Zkrátka stáli po boku zatím každého premiéra posledních patnácti let.

Spolu s koncem politika v premiérském křesle však zpravidla skončil i jejich vliv; zejména těch, kteří spojili svou pozici s jednou politickou figurou. Zákulisní hráči jako takoví jsou ale věční.

Jen už je dnes všechno jinak, než tomu bylo v éře Šloufů či Dalíků.

„Časy se změnily. Už tu není jedna dvě klíčové postavy, o nichž je možné říct, že mají největší vliv. Ta scéna se rozdrolila,“ popisuje poslední skutečně velký hráč z první ligy Miroslav Jansta.

Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů, jehož roky neotřesitelnou pozici ukončila v roce 2017 policejní razie vedená pod týmem žalobců Lenky Bradáčové. Po šesti letech byl Jansta letos zatím nepravomocně zbaven obvinění z machinací se sportovními dotacemi, zpět na vrchol se už ale nevrátí. Přesně jak říká, časy se mění.

Mapování vlivu v zákulisí politiky a byznysu se redakce Neovlivní.cz systematicky věnuje už osm let. Do indexu nejvlivnějších postav započítáváme politické konexe, kontakty v byznysu, majetek i osobní vazby, stejně jako veřejný obraz, mediální vliv či schopnost zákulisních dohod. Vycházíme i z osobních schůzek s jednotlivými hráči zákulisí, ale také z jejich názorů na sebe navzájem. 

Kdo vládne politickému zákulisí? TOP 10 nejvlivnějších hráčů přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email