Top 10 vlivných na jihu Čech: Kdo je číslo 7

Jihočeský kraj je tím, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej Mirek Topolánek na adresu neformálního vládce jihu Pavla Dlouhého. Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře? Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih.

ČÍSLO 7: JIŘÍ ZIMOLA, HEJTMAN

Osmým rokem vykonává jménem ČSSD funkci hejtmana a platí také za favorita letošních krajských voleb. Přesto Jiří Zimola zůstává outsiderem jihočeské politiky.

Do krajské metropole totiž nastoupil z funkce starosty pohraničního městečka Nová Bystřice a může tedy stavět pouze na dobrých vztazích s komunisty, kteří mají v pohraničí silnou členskou základnu. Právě proto získal v interním hodnocení Neovlivní.cz za politické kontakty “jen” 50 procent bodů.TOP 10 v Jihočeském kraji: Jiří Zimola, hejtman

Hlavní kvalitou Jiřího Zimoly zůstává, že dokáže ocenit svou reálnou sílu. A s ní také pracovat. V mocenských strukturách sice nehraje velkou roli, o to systematičtěji pracuje na své popularitě, kterou buduje průběžně. Pro příklad můžeme uvést jeho objíždění hranic s Rakouskem při loňském vrcholu uprchlické krize.

Na jeho umístění se významně odrazil fakt, že 80 procent bodů inkasoval za samotnou funkci hejtmana. Jeho pozice uvnitř mateřské sociální demokracie není nijak závratná. Stále nad ním visí stín “zrádce”, který byl po volbách mezi pěticí politiků vyjednávajících u Miloše Zemana za zády Bohuslava Sobotky o další osudu ČSSD.

Na pomezí byznysu a politiky Zimola vstupuje teprve v poslední době, a to v souvislosti s letní olympiádou v brazilském Riu. Hejtman pro létošek vyhlásil v regionu akci Jižní Čechy olympijské. Tím prospěje především budějovickým podnikatelům a developerům, kteří mohou na Lipně s krajskou podporou organizovat sportovní klání a promítat televizní přenosy ze skutečných olympijských her.