TOP 10 vlivu v Brně: žalobkyně Petra Lastovecká

Prahu řídí Brno. Vypadá to jako nadsázka, ale do značné míry to tak skutečně je. A přišlo to s vládou Petra Fialy. Hned tři ministři a premiér jsou z Brna, stejně jako třeba nový šéf veřejnoprávní televize. V TOP 10 zákulisních hráčů z předminulého čísla jsou odtud hned dvě postavy. Kdo jsou ale skutečně nejvlivnější figury přímo v Brně? A jak to, že jedna z nich může zničit i vládu?

Policejní vyšetřování k brněnské politice vždy neodmyslitelně patřilo. Kauza Stoka před lety zcela přepsala místní mapu vlivu a odstavila od moci politiky z hnutí ANO.

Kriminální kauzy ovlivňují život v Brně i dnes. A jedna z nich má dokonce celostátní přesah. Dokládá to osoba státní zástupkyně Petry Lastovecké, která se aktuálně umístila mezi TOP 10 současného brněnského vlivu. TOP 10 a mapu vlivu v Brně přináší listopadové vydání časopisu Neovlivní.cz.


Ilustrace: Shutterstock

Je to totiž právě tato žena, kdo může položit vládu Petra Fialy. Pod jejím dozorem probíhá vyšetřování brněnského obchodování s byty a pozemky a tím, na koho cílí, jsou právě politici ODS v čele s primátorkou Vaňkovou a ministrem Blažkem. A stranou zájmu vyšetřování nezůstal ani další ministr, lidovecký Petr Hladík.

„Vůbec se toho nebojím, vytahují pořád ty samé staré věci,“ řekl pár týdnů po svém jmenování téměř blahosklonně ministr spravedlnosti, když se ho redakce Neovlivní.cz prvně ptala, jestli nemá strach, že policie jednou zazvoní i u jeho dveří.


Dagmar Lastovecká Koláž Neo

Policie nikoho z nich zatím neobvinila, z vyšetřování se však objevují kousek po kousku svědectví o Blažkovi či Vaňkové, která mediálně vůbec nevypadají dobře. I když oba opakují, že se ničeho nedopustili a důkaz proti nim se dosud objektivně skutečně neobjevil, správně načasovaná informace ve správný čas dokázala už v minulosti některým politikům zlomit vaz. Byť pak nakonec nebyli nikdy obvinění, jako třeba bývalý ministr životního prostředí Nečasovy vlády Pavel Drobil. A bylo to vidět i na lidoveckém Petrovi Hladíkovi, kterého mediálně hojně propíraná razie pod dozorem Lastovecké málem připravila o křeslo ve vládě. A dodnes přitom k jeho obvinění nevedla.

Mezi státní zástupkyní Lastoveckou a ministrem Blažkem navíc probíhá víceméně otevřená válka. Ministr ji podezřívá, že proti němu a místním politikům účelově vypouští informace z vyšetřování, ona si zase stěžuje na ministrovy údajně nemístné zásahy do vyšetřování.

A jak by Lastovecká, která je bývalou snachou brněnské političky ODS Dagmar Lastovecké, shodila vládu?

Za Pavla Blažka se totiž zaručil premiér Petr Fiala osobně. Blažkův pád by tedy nutně musel mít dominový efekt. „Petr Fiala dal za Pavla Blažka ruku do ohně. Kdyby byl jeho ministr nakonec v Brně obviněný, bude čelit tlaku na rezignaci i premiér. Právě proto, že se za něj zaručil,“ napsali jsme v jednom z povolebních vydání časopisu.

 A jsme tam, kde jsme byli na začátku. Brno totiž řídí Prahu.

TOP 10 vlivu v Brně a mocenskou mapu přináší listopadové vydání časopisu Neovlivní.cz. Objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email