Časopis Neovlivní.cz: Osmašedesátka v Číně a run na Soukupa

Milí čtenáři,

někdy je dobré ohlédnout se zpět. Třeba proto, abychom správně pochopili něco, co se právě stalo.

Taky vám vrtalo hlavou, jak se z hradního favorita může stát během pár týdnů pomalu vyvrhel? Jaromír Soukup byl ještě před Vánoci oblíbeným moderátorem pana prezidenta, který jej nazýval svým přítelem. Zkraje roku ale Hrad zrušil prezidentův pravidelný pořad na Soukupově televizi Barrandov, Jaromír Soukup přehodil výhybku a dovolil si Miloše Zemana kritizovat. V textu Run na Soukupa jsme pátrali, co je příčinou této roztržky, která má fatální dopad na podnikatelův byznys. A zřejmě i na celý mediální trh.

S hokejovou legendou Jaromírem Jágrem jsme mluvili o tom, proč se z ikonické „osmašedesátky“ a miláčka národa stal okopávaný muž, který na sociálních sítích čelí nadávkám. Třeba za to, že v prezidentské delegaci jezdí do komunistické Číny. Má to zapotřebí? Proč to vlastně dělá? Na obálce je u jeho portrétu slovo Rytíř. Tak se jmenuje kladenský klub, který dnes Jágr vlastní a který je klíčovou součástí jeho aktuálního života. Stejné slovo je na titulce uvedeno i v jazycích zemí, které sehrály v některé z životních etap nejlepšího českého hokejisty významnou roli.

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze »

Stejně tak lednový rozchod prince Harryho a jeho ženy Meghan s anglickým královským dvorem nebyl bleskem z čistého nebe. Teprve detailní pohled na události několika uplynulých měsíců vysvětluje, co se v královské rodině – nejstarší britské firmě – odehrává. A co stojí za oficiálním oznámením, že Harry a Meghan coby „royals“ končí.

Příští rok budeme mít parlamentní volby, v nichž jde o to, zda země bude dál pokračovat pod kormidlem Andreje Babiše. Jeho kampaň už dávno běží, jak ukazují agitační akce z uplynulých týdnů. Naopak opozice, ač to nerada slyší, míjí i jasné přihrávky na smeč. Pokud se neprobere, z našeho textu Sliby jako nukleární zbraň jasně vyplývá, proč bude příštím premiérem opět AB.

K soudu se dostal případ, který jsme před lety otevřeli právě na stránkách našeho webu. Šlo o podezření z radikalizace tehdejšího pražského imáma Samera Shehadeha. Důkladná analýza jeho kroků z minulých let ukazuje, že podezření jsou závažná, ale současně se duchovnímu nepovedlo ovlivnit muslimskou obec tak, jak si představoval. Ta se naopak od vyznavače práva šaría striktně distancovala. Podrobnosti v článku Nenávidím nevěřící.

V únoru si budou na Slovensku připomínat druhé výročí vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny. Kuciakův šéf, uznávaný slovenský novinář Marek Vagovič, pro vás sepsal tak trochu osobnější pohled na to, jak se jeho země od vraždy změnila a co to pro všechny znamená.

Radovan Vávra se podíval na jeden důležitý dokument: schválený státní rozpočet. Díky jeho důkladnému rozboru budete vědět, co nás v letošním roce čeká.

A ještě jedno ohlédnutí mimo časopis považuji za užitečné. A to za výroky premiéra na téma političtí náměstci. Ještě v roce 2014 je považoval za politické trafiky a striktně je odmítal. V lednu ale odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka kvůli podezřelému e-shopu, aby vzápětí oznámil, že z něj udělá politického náměstka. O dvanáct hodin později to vzal zpět a řekl, že jeho slova novináři zkreslili. To bylo ukázkové vrtěti psem v praxi. A zatímco jsme se všichni rozčilovali nad premiérovou nekonzistencí a blábolením, nikdo už si nevzpomene na jeho dotační aféry nebo problém s Čapím hnízdem. Takhle se vyhrávají volby…

Vaše Sabina Slonková