Uralská agentura: Na Zemanově zvolení se podílelo Rusko

Oficiální zpravodajská agentura URA.Ru v Jekatěrinburgu s odvoláním na utajený zdroj tvrdí, že českému prezidentovi Miloši Zemanovi pomohlo před třemi lety ke zvolení na Hrad Rusko. Na Zemanovu kampaň měly být podle agentury použity nelegální peníze původem z Ruska, ruské kruhy také měly zaplatit členy českých volebních komisí a ovlivnit výsledky přímé volby. Hrad označil text za lež.

Autor textu Konstantin Džultajev tvrdí, že informace čerpal od jednoho z ruských politických poradců. Jeho identitu agentura nezveřejnila. Uvádí ale, že se tento člověk přímo podílel na kampani ve prospěch Miloše Zemana.

Plán se podle URA.Ru spustil půl roku před volbami v roce 2013, kdy mělo být do České republiky vysláno na 90 profesionálních politických konzultantů. Jejich hlavním úkolem měla být vedle podpory Zemanovy kampaně propagace vztahů s Ruskem.

Text o volbě českého prezidenta v agentuře Ura.ru

Text o volbě českého prezidenta na webu zpravodajské agentury URA.Ru

Financování aktivit těchto konzultantů mělo mimo jiné probíhat z černých fondů. Peníze měly být legalizovány skrz kasina ovládaná “známým ruským úředníkem”. Ke komu jmenovitě pak měly peníze směřovat, není z textu zřejmé. Autor pouze podotýká, že v Zemanově týmu nebyli na peníze příliš pečliví a nevedla se řádná evidence.

Kromě podpory Zemana měly peníze podle agentury sloužit k zaplacení členů volebních komisí, volební výsledek tedy měl být zfalšovaný.

Potíž celého textu je, že neobsahuje jediné konkrétní jméno, konkrétní situaci, které by se dalo chytit. A stojí na jediném nejmenovaném zdroji, jehož identitu a důvěryhodnost v tuto chvíli neznáme.

Detaily text obsahuje pouze v situacích, které nejsou zásadní: jako třeba, že bylo třeba sehnat síly na ničení plakátů Zemanovy konkurence, ale v Česku se jim nikoho nedařilo zlanařit. Proto měli být přivezení chuligáni z Ruska.

Samotný autor textu Džultajev publikuje v agentuře delší dobu. Pořídil  pro URA.Ru například rozhovor s historikem Alexejem Kelinem, který žije v České republice, zastupuje ruské menšiny ve vládní radě a netají se svým kritickým postojem k Putinovu režimu.

V samotném závěru článku nicméně autor slibuje další odhalení. Jeho utajený zdroj totiž údajně přislíbil, že dodá tajné dokumenty, kde už mají být jména a další konkrétní data. Ti samí lidé se podle něj pravděpodobně zapojí i do kampaně pro příští volby, pokud se v nich Miloš Zeman rozhodne kandidovat.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil celý text za vylhaný. “Je to hloupoučký a nesmyslný spisek na úrovni provokace StB. Od A do Z čiší ze lživého textu účelovost a jeho cíl,” reagoval na dotaz Neovlivní.cz