Úředníci: Dostálová o škrtání tornádové pomoci věděla

Redakce Neovlivní.cz získala svědectví, že Babišova vláda chtěla postiženým lidem vzít peníze na obnovu domů po řádění tornáda.

«« Zpátky do databáze lží

Do Databáze lží na Neovlivní.cz se tentokrát probojovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se svojí obhajobou vládní verze pomoci obětem tornáda.

Když lidem z jižní Moravy vzala na konci června silná bouře střechy nad hlavou, premiér Andrej Babiš osobně dorazil do postižených obcí a sliboval velkorysou pomoc státu. Zapomněl ale zmínit, že pomoc z veřejných peněz se lidem z rozhodnutí jeho vlastní vlády pokrátí o částky, které zaplatí pojišťovny a také o dary z rekordní miliardové veřejné sbírky.


Ministři 28. června nejprve rozhodli, jak seškrtají tornádovou pomoc a pak se šli vyfotit s prezidentem. Foto: Úřad vlády ČR

Když na to během svátků upozornili sami postižení lidé, na obranu vlády vystoupily na sociálních sítích dvě ministryně: Alena Schillerová coby správkyně státní kasy a Klára Dostálová, která podklady pro vládní nařízení o podpoře ministrům předložila. Obě ženy nejprve tvrdily, že informace o seškrtání dotací jsou lživé a lidé nemají “panikařit”.

Vládní nařízení číslo 257, které Babišovi ministři do jednoho schválili 28. června, ale zní jasně. “Podporu nelze čerpat na úhradu nákladů, které byly pokryty pojistným plněním, nebo které byly příjemci jinak nahrazeny státem nebo z veřejné sbírky,” stojí v nařízení. A dále: “Maximální podpora se vypočítá jako rozdíl mezi celkovými náklady na obnovu nebo pořízení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky.”

Klára Dostálová následně po vlně kritiky uvedla, že formulace v podmínkách dotace je nepřesná a bude se upravovat. A odpovědnost přehodila na své podřízené.

“Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti. Proto jsem se rozhodla, že navrhnu vládě vypuštění, aby měli lidé jasno a nebáli se. Dary se z dotace odečítat nebudou,” prohlásila v úterý ministryně.

Úředníci ministerstva pro místní rozvoj ale tvrdí, že ministryně o podmínkách moc dobře věděla, protože jejich rámec sama nastavovala.

“Není pravda, že to byli úředníci. Podklady pro vládu se připravovaly podle politického zadání. Pokyn ministryně zněl: podporu dostanou jen ti, kteří neměli pojistky nebo jim nepokryje škody a také ti, kteří nevyužili peněz z darů,” uvedl pod podmínkou anonymity pro Neovlivní.cz jeden z podřízených Kláry Dostálové.

Jeho slova potvrdil i další státní úředník, který je s přípravou dokumentu detailně obeznámen. “Ministryně to věděla,” uvedl doslova.

Jejich verzi o promyšleném plánu ušetřit z eráru nahrává i fakt, že na zmíněné formulace o škrtání darů a pojistek upozornila ministry před schválením podpory i legislativní rada vlády. Za zmínku stojí i fakt, že ministryně Dostálová nyní mluví jen o vyškrtnutí darů, pojistky coby překážka pro vyplacení podpory v nařízení zřejmě zůstanou. O těch se nikdo nezmiňuje.

V Databázi lží se v případě tornádové pomoci umístila Klára Dostálová coby předkladatelka formy podpory. Jestli detaily znali i ostatní ministři, kteří vládní nařízení číslo 257 o dotaci pro jihomoravské obce schválili, to zatím není jasné. Vyloučeno není ani to, že Babišovi ministři materiály schvalované na vládě nečtou.

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR


Databáze lží vzniká za přispění Martina Hájka


Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email