Utajená první dáma ruské propagandy

Tuzemské veřejnosti neznámá sedmadvacetiletá dáma s o to výsadnějším postavením v zákulisí a přístupem k českému prezidentovi.

Julia Kinash Zdroj: YTMagazine

FOTO: Youth Time Magazine

Jmenuje se Julia Kinash a je prezidentkou mezinárodního hnutí Youth Time. Zároveň řídí stejnojmenný časopis, který v Česku vychází a experti jej řadí mezi tu nejsofistikovanější verzi uplatňování ruského vlivu.

Julia Kinash žije v Praze od roku 2008, poslední roky v bytovém komplexu na Žižkově obývaném prakticky výhradně Rusy. Platí za blízkou spolupracovnici Vladimira Jakunina, šéfa ruských železnic, jednoho z nejvlivnějších Rusů a také přítele prezidenta Vladimira Putina.

Vystudovala management na moskevské státní univerzitě, pro disertační práci si zvolila téma Role médií v politických konfliktech.

Mezinárodní mládežnické hnutí Youth Time, které Julia Kinash řídí, vzniklo v roce 2010 na platformě fóra Dialog civilizací, které zakládal právě Vladimir Jakunin. Fórum pořádá pravidelné konference na ostrově Rhodos, kam už roky jezdí český prezident Miloš Zeman.

Hnutí Youth Time má jako hlavní cíl budování kontaktů mezi mladými lidmi.

ZDROJ: http://osqledaren.se

Vladimir Jakunin a Julia Kinash ZDROJ: http://osqledaren.se

Jako své vize hnutí uvádí: “Mládež je nejak­tivnější část vznika­jící globální společnosti. Mladí lidé chtějí vidět a vytvořit pros­pe­ru­jící budouc­nost pro sebe a budoucí gen­er­ace. Mladí lidé vyzý­vají k účasti na vytváření ochran­ných mech­a­nizmů proti odporu ke kul­turním rozdílům, zhoršení živ­ot­ních pod­mínek a zvýšení poc­itu nepřed­ví­datel­nosti dnešního světa a proti ostatní prob­lem­at­ice, jež vede k neg­a­tivním jevům v sociální sféře.”

Časopis Youth Time, v němž šéfredaktorka Julia Kinash připravuje profilové rozhovory, vychází v angličtině a ruštině šestkrát ročně. Tiskne se na křídovém papíru v nákladu 28 tisíc kusů, stojí v přepočtu 73 korun a je k mání na distribučních místech v Česku, Německu a Rusku a přes AppStore.

Jde primárně o luxusní lifestylový magazín, který ale přináší rozhovory s lidmi nakloněnými prokremelské politice. Například rozhovor s  Alexandrem Karelinem – bývalým fenomenálním reprezentantem v řecko-římském zápase, kterého přizval prezident Putin do politiky. Někdejší sportovec zamířil přímo za stranu Jednotné Rusko do zahraničního výboru Dumy.

COVER: Youth Time magazine

Miloš Zeman jako inspirace pro mladé (COVER: Youth Time magazine)

Také samotný rozhovor je čistě politický (najdete ho ZDE ).

“V případě toho časopisu se zcela určitě bavíme o sofistikovanější verzi propagandy, nikoli té prvoplánovité. Ale je otázka, co je vlastně cílem časopisu i hnutí samotného, zda jen propaganda nebo i vytváření nových lídrů,” řekl na adresu Youth Time historik Alexej Kelin.

Julia Kinash má otevřené dveře i k českému prezidentovi Zemanovi, s nímž od léta 2014 do ledna 2015 pořídila hned dva rozhovory. Poprvé prezidentovi patřila i titulka magazínu Youth Time, v druhém případě nezapomněl v souvislosti s ukrajinskou krizí připomenout, že on byl vždycky proti sankcím (rozhovor se Zemanem v magazínu Youth Time najdete TADY).

Redakce Neovlivní.cz oslovila Julii Kinash se žádostí o rozhovor, ta však prozatím s odkazem na časovou vytíženost odmítla. Se stejným zdůvodněním neodpověděla ani na otázky zaslané mailem, nicméně sdělila, že v budoucnu se rozhovoru nebrání.

Nevyjádřila se tedy k tomu, kdo její hnutí a časopis financuje. Na svých webových stránek hnutí nicméně mezi sponzory uvádí kromě nadací také společnosti, které v Rusku získávají mimo jiné zakázky na železnicích. Jde třeba o nadnárodní koncerny Alstom, Siemens či firmu Tatravagónka Poprad.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf