Vaňková a bílý prášek. Primátorka připustila rezignaci

Kdosi vytáhl fotky brněnské primátorky s “lajnami” bílého prášku. Snímek nedokazuje, že bere drogy. Problém je, že jej původně označila za fotomontáž.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) připustila rezignaci poté, co se na sociálních sítích začaly kolovat fotky, na nichž je zachycena s bílým práškem. Jde o zřetelné “lajny” na telefonu. Na zjevně ořezaném snímku pořízeném na ulici je spolu se svým náměstkem a stranickým kolegou Robertem Kerndlem.

Snímek, který koluje na sociálních sítích a zveřejnil jej například brněnský politik Matěj Hollan Foto: FB Matěje Hollana

“Včera jsem byla stoprocentně přesvědčená, že k takové situaci dojít nemohlo. Nicméně ve večerních hodinách mi kolega (Kerndl pozn. Neo) volal a řekl mi, že je možné, že před dvěma či třemi lety mohla podobná fotografie vzniknout,” řekla včera večer Televizi Nova Markéta Vaňková.

Pro brněnskou primátorku je fotka nepříjemná proto, že v průběhu několika hodin o jejím původu otočila. Původně ještě týž den ráno tvrdila, že jde o podvrh a taková fotka nemohla vzniknout.

“Jedná se o fotomontáž a tento styl politického boje považuji za nevhodný a nechutný,“ prohlásila původně pro CNN Prima News.

Nyní snímek vysvětluje tak, že se s kolegy vraceli ze společenské akce a cestou potkali na ulici skupinu mladých lidí. Své původní lavírování přikládá na vrub skutečnosti, že si z pozdního večera už moc nepamatuje: “Tuto konkrétní situaci si nevybavuji, takže v tuto chvíli nedokážu říct, jestli je ta fotografie pravdivá, nebo ne…Ale úplně vyloučit to nemůžu.“.

Kdo je autorem fotky a zda existují další, není zatím jasné. Na té, která byla zveřejněna, primátorka žádný prášek nešňupe. A evidentně jsou z ní oříznutí další lidé. Fotografie se rozšířila především poté, co ji na svém profilu sdílel Matěj Hollan, brněnský politik a aktivista.


ČTĚTE TAKÉ: Průšvih jako Brno. Kauza, která může smést Fialovu vládu


Ten tvrdí, že není důvod, aby kvůli tomu primátorka odstupovala. Rezignovat podle něj měla dáno a kvůli jiným věcem.

“Myslím, že primátorka by měla rezignovat za mnoho věcí, zejména za praktické vytunelování městské kasy na předraženou hokejovou halu, ale za toto zrovna ne. Tady naopak musím uznat, že byť s nějakými vytáčkami, ale nakonec vlastně celkem jasně, se k té věci postavila čelem. Jak jsem psal už včera ve svém příspěvku, rekreační užívání látek jako kokain nebo mňaučko je velmi rozšířené. V politice je to velmi běžná droga. Má jistě svoje rizika, ale nemá smysl z toho dělat žádnou kauzu, protože je to opravdu masivně rozšířené,” reagoval Hollan.

Sama primátorka připustila, že je připravena odejít. Pokud si to budou přát její spolupracovníci na radnici.

“Pokud moji kolegové z brněnské radnice dospějí k závěru, že tato fotografie nebo tato situace, kterou jsem popsala, je důvod, abych rezignovala na funkci primátorky, tak tak učiním,” řekla Nově. 

Druhý z aktérů příběhu, který je na fotografii zachycený, náměstek Vaňkové Kerndl, na zaslané sms zprávy nereagoval.

Brno představuje dlouhodobě problém pro Fialovu vládu, jak jsme popsali už krátce po jejím vzniku v časopise Neovlivní.cz. “To, co nedokázala akce Dozimetr v Praze, můžou spustit policejní razie, které se poslední týdny staly nedílnou součástí brněnské politiky. Tamní aféra s kupčením s byty a dalším majetkem města totiž ohrožuje politiky Fialovy koalice. A má potenciál shodit vládu,” napsali jsme v roce 2021.

Zdroj náhledové foto: FB Matěje Hollana

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email