Vedlejší efekty zprávy OLAF: Dezinformace k záchraně premiéra

Doposud byly dezinformace v Česku spojovány především s proruskými weby. Nyní jsme poprvé svědky situace, kdy dezinformace mají pomoci českému premiérovi minimalizovat následky zprávy OLAF v dotační aféře Čapí hnízdo. Realitu ve prospěch Andreje Babiše upravují jím ovládané státní úřady. Stejně tak se upravená skutečnost objevila i v novinách, které si koupil.

“Dezinformace je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti.” Taková je definice dezinformací podle wikipedie a českého ministerstva vnitra.

A teď praxe v Česku v lednu 2018:

“Ministerstvo financí zveřejňuje závěry ze Zprávy OLAF k Čapímu hnízdu”. Tak zní titulek tiskového oznámení ministerstva financí, které minulý týden pod tlakem zveřejnilo tři odstavce ze zprávy Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF k dotační aféře premiéra Andreje Babiše.

Potíž ale je, že to, co dodnes s tímto titulkem visí na webu ministerstva, není zpráva OLAF. Ale jen průvodní dopis k doporučením, která OLAF v souvislosti se svým vyšetřováním dotace pro Čapí hnízdo vydal. Nikde ani slovo o porušení zákonů, ani slovo o podvodu. Jako jediné zjištění je ve zveřejněných odstavcích slovní spojení “nesrovnalosti zjištěné v rámci projektu.”

Závěr OLAF přitom podle oficiálního znění zprávy, která už v pondělí unikla do médií, zní: Je tu podezření z podvodu, v žádosti byly předloženy nepravdivé údaje, dotace byla přidělena neoprávněně.

Nic z toho ale ministerstvo financí ve svém tiskovém oznámení nezveřejnilo. Celou zprávu OLAF utajuje navzdory tomu, že jde v příběhu o veřejné peníze. Veškeré žádosti o poskytnutí zprávy OLAF podle zákona o svobodném přístupu k informacím zamítlo.

Jenže titulek tiskové zprávy minimálně na čas fungoval. V běkterých médiích se obratem objevily zprávy, které hlásily: “Ministerstvo zveřejnilo zprávu OLAF. V Čapím hnízdě jde o nesrovnalosti.”

O podvodu ani slovo.

Podobné informace jako ministerstvo financí vypustily i Lidové noviny, které si Andrej Babiš spolu s Mladou frontou Dnes před lety koupil. Noviny v hlavním článku vydání tvrdily, že měly možnost zprávu prostudovat a nikde se v ní o podvodu nepíše.

Celý článek pak bagatelizoval roli Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Titulek zněl: “LN nahlédly do zprávy OLAF o Čapím hnízdě. Kolem Babiše jen našlapuje.”

Jak to dnes vysvětluje šéfredaktor LN a jinak též přítel premiéra Ištván Léko? “My nedezinformujeme. Byla to spíš chyba. Autoři to psali narychlo. Dáme to do pořádku. Chystáme na úterý nový text,” sdělil na dotaz Neovlivní.cz.

(Poté, co o skutečném obsahu zprávy OLAF referovala všechna média, v úterý ráno vyšel na lidovkách.cz nový text. Pracoval již se slovem podvod a uváděl, že závěry Evropského úřadu pro boj s podvody se shodují se závěry českých kriminalistů. Pozn Neo)

A do třetice ještě jedna informace úřadů, která podstatu zamlžuje, než aby ji osvětlila. Když měla ministryně financí Alena Schillerová vysvětlit, proč nechce zveřejnit zprávu OLAF, tvrdila, že jde jen o částečné odmítnutí. Byť ve skutečnosti nezveřejnil její úřad ani část zprávy. A nadto ministryně prohlásila, že by opačný přístup mohl ohrozit vyšetřování české policie, která si zprávu OLAF založila do spisu.

“Částečně odmítáme uveřejnění informace, to znamená zbytku s zprávy OLAF, a to s ohledem na probíhající trestní řízení,” prohlásila Schillerová naposledy v neděli v České televizi v pořadu 168 hodin.

Jak přesně by zveřejnění zprávy mohlo ohrozit vyšetřování, to ministryně ani nikdo jiný neosvětlil. Pokud je zpráva ve spise, mají k ní podle zákona přístup obvinění i jejich advokáti. Takže například Babišovi nejbližší – premiérova manželka a děti. Před kým tedy ministryně zprávu utajuje?