Vláda neříká v kauze Vrbětice pravdu

Premiér a vybraní ministři už v březnu věděli o účasti ruských agentů, přesto ponechali Rosatom v tendru na Dukovany

Obvinění ruských agentů z výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a následné vyhoštění osmnácti pracovníků ruské ambasády v Praze je bezpochyby největší zpravodajskou operací od roku 1989. Postoje vlády Andreje Babiše a chaotická vyjádření jejích jednotlivých představitelů tomu ale ve skutečnosti vůbec nenasvědčují.


Ilustrace: Shutterstock.com

Informace o vyšetřování ruské role v kauze Vrbětice se v zákulisí bezpečnostních složek šířily už zhruba dva týdny. Premiér Babiš a vicepremiér Jan Hamáček ale veřejně vystoupili až v sobotu, poté, co obdrželi první dotazy novinářů.

Ve skutečnosti ale podle zjištění Neovlivní.cz věděli o případu rovněž několik týdnů. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů premiér i vicepremiér dostali od bezpečnostních složek informace k Vrběticím dokonce už v březnu.

“Měli je k dispozici v době, kdy vláda rozhodla o tom, že navzdory varování bezpečnostních složek ponechá Rosatom v tendru na Dukovany,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

O zakázce na dostavbu dukovanské elektrárny jednal kabinet naposledy 29. března. Tedy dvacet dní před tím, než premiér v sobotu oznámil bezprecedentní krok směrem k Rusku.

Ministr průmyslu Karel Havlíček, který má tendr na starost, poté oznámil: “Vláda bere na vědomí to, že bude zahájeno bezpečnostní posouzení čtyř uchazečů, a to uchazečů, budu říkat jenom, z jakých jsou zemí, z Francie, Jižní Koreje, Ruska a ze Spojených států, respektive z Kanady, a to pro výběrové řízení na dodavatele nového jaderného zdroje.”

Přitom dva výše zmiňované zdroje redakci potvrdily, že jak Babiš, tak Hamáček v té době byli o posunu ve vyšetřování vrbětického výbuchu informováni. “Věděli, že bylo zahájeno vyšetřování směrem k príslušníkům GRU,” uvedl druhý ze zdrojů.

Premiér Andrej Babiš nicméně veřejně tvrdí, že se to dozvěděl až v dubnu. “Informace jsem poprvé slyšel 7. dubna,” prohlásil v nedělním zpravodajství České televize.

A Jan Hamáček se upřesnění, kdy se k němu dostala první informace, vyhnul. “To je věc, kterou vám nemohu říct, protože kolem té věci probíhala spousta jednání, spousta úkonů, které jsou většinou v nějakém režimu a já musím respektovat zákony,” uvedl v Otázkách Václava Moravce.

Jeho další vyjádření v pořadu ale naznačuje, že o tom také musel věděl delší dobu. Uvedl totiž, že policie od začátku věděla, že do výbuchu jsou zapojeni Alexander Miškin a Anatolij Čepiga. Jejich identita a napojení na GRU vyšla najevo po útoku novičokem na zběhlého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Ten se odehrál už v roce 2018, tedy před třemi lety.

Pečlivě zpackaný manévr

Zmatek do údajně pečlivě koordinované akce Babišovy administrativy vnesla i avizovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy, kterou vicepremiér oznámil minulý týden. Hamáček ji nakonec zrušil poté, co premiér v pátek skrze své noviny v pátek večer oznámil, že mu ji zatrhnul.

Během víkendu ale vicepremiér a lídr ČSSD přišel s teorií, že celá cesta byla pečlivě koordinovaným zastíracím manévrem, který měl ukolébat Rusy, aby operace vyhoštění proběhla v pořádku. A že do Moskvy vlastně vůbec jet nechtěl. “Dovedete si představit, kdybych byl v Moskvě a praskla taková informace,” uvedl v České televizi Hamáček.

Premiér ovšem v této verzi svého vicepremiéra nepodpořil. Na dotaz ČT, zda byla zpráva o Hamáčkově cestě snahou odvést pozornost Rusů, premiér řekl: “Já jsem mu tu cestu nedoporučil.”

A na doplňující dotaz, zda se tedy vicepremiér chystal skutečně do Moskvy, pak Babiš dodal: “Já to moc nechci komentovat. Na počátku to tak vypadalo, ale nakonec ta cesta nebyla zrealizována.”

Sám Hamáček tomu pak nasadil korunu, když premiéra nepřímo označil za toho, kdo zastírací manévr hatil. “Dá se říct, že to vyjádření pana premiéra byla jediná možná věc, která se úplně nepovedla. To se stává, nikdo není dokonalý. My jsme se snažili ty věci koordinovat na maximum,” řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email