Vláda otevírá školy, ale data k tomu stále tají

Ministr školství ani ministr zdravotnictví nezveřejnili, jaké informace o vývoji epidemie je vedly k tomu, aby poslali prvňáky a druháky do škol.

Robert Plaga a Jan Blatný včera oznámili, že děti z prvních dvou stupňů základních škol se vrátí příští středu do školních lavic. “Epidemická křivka se vyvíjí tak, jak se vyvíjí,” zdůvodnil to ministr školství Plaga.

Co konkrétně a přesně k tomu ale ministry vede, to ani on ani jeho kolega Blatný nezveřejnil.

Není tedy jasné, jakými daty o šíření nákazy ve školách státní aparát disponuje. Ani není jasné, co přesně před více než měsícem rozhodlo, že děti musely zůstat doma a nyní, kdy přibývá mrtvých, mohou do školy.

Ministr zdravotnictví se zaklíná prezentací, kterou hodlá zveřejnit v pátek. K jejímu obsahu po vzoru dosavadní nesrozumitelné strategie vlády řekl: “Stanoví opatření a jejich provázanost, je to provedeno tak, aby byly provázány, a zachována maximální férovost mezi jednotlivými odvětvími.”

Ministr Blatný nicméně současně slíbil, že konkrétní data k dispozici budou: “Budete s tím seznámeni, ale teď to říkat nebudu.”

To samé ovšem sliboval při nástupu do funkce už jeho předchůdce Roman Prymula. “Změníme strategii. Veškerá data, která bude možná publikovat, publikována budou. Je to proto, aby si každý mohl ověřit, proč postupujeme tak, jak postupujeme. Příští týden chceme zveřejnit výhledovou strategii, abychom mohli říci, která opatření přichází v úvahu, jak je budeme volit a od čeho se budou odvíjet,” pronesl Roman Prymula po svém jmenování ministrem zdravotnictví.

Nezveřejnil nikdy nic. A když se dat opakovaně dožadovala redakce Neovlivní.cz, Prymula konstatoval, že strategii otevírání a uzavírání zveřejnit nemůže. “Pro představení plánu je nutné vycházet z konkrétních dat. Jeho představení není možné do doby, než se podaří zestabilizovat nárůst pozitivně diagnostikovaných osob na onemocnění COVID-19,” reagoval jeho úřad.

Data navzdory žádostem nikdy nedostali ani samotní učitelé a ředitelé škol, jak upozornila Učitelská platforma. “Ministr Blatný hovořil o studiích ze zahraničí, které jsou podle něj nepoužitelné, ale jiné analýzy nepředložil. Slovy ‚věřte mi, propočítali jsme to‘ mě úplně nepřesvědčil a důvěru si nezískal,” citoval idnes.cz předsedkyni platformy Petru Mazancovou.

Vláda Andreje Babiše uzavřela školy zkraje října. Řada zemí, které jsou rovněž postiženy druhou vlnou epidemie covid, ale otevřené školy drží do poslední chvíle. Během listopadového lockdownu je neuzavřelo ani Německo.

Tam vznikla studie, podle níž otevření německých škol po letních prázdninách nepřispělo nijak výrazně k šíření nákazy. Autoři studie proto hodnotí otevřené školy jako správný krok.

Ovšem upozorňují, že ruku v ruce s tím musí jít dodržování přísných hygienických opatření a pak také schopnost trasování. Tedy přesně to, co díky vládě Andreje Babiše Česká republika nezvládá.

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email