Vláda v tichosti schválila odchod Tuhého na Slovensko

Zatímco politici poutají pozornost svými přestřelkami ohledně personálního obsazení nové vlády a zákulisní bitvou o Pocheho, Babišův kabinet v demisi pokračuje v přeobsazování klíčových pozic ve státě. Jak zjistila redakce Neovlivní.cz vláda v tichosti schválila odchod policejního prezidenta Tomáše Tuhého na ambasádu na Slovensko. Pozice šéfa policie se tak bude nově obsazovat.

O odchodu Tuhého na post velvyslance v Bratislavě se spekuluje už několik měsíců. Teprve nyní se to ale stává reálné. Hned tři zdroje redakci potvrdily, že vláda na svém minulém zasedání jmenování Tuhého schválila.

Oficiálně vláda o rozhodnutí ohledně Tuhého nic nezveřejnila. Mlčí  i sám Tomáš Tuhý, na dotazy položené skrze sms neodpověděl.

Odchod Tuhého, který byl v minulosti spojen s bývalým ministrem vnitra za ČSSD Milanem Chovancem a je za dobře i s Hradem, je už několikátou personální změnou, která může mít dopad na premiérovu kauzu Čapí hnízdo.

Nejprve se Andrej Babiš zbavil šéfa generální inspekce Michala Murína. Pak oznámil odchod z funkce Miloš Trojánek, ředitel pražské policie, která má kauzu na stole. A nejnověji se tedy uvolnil post přímo nejvyššího policejního šéfa.

Jak už jsme popsali, při správné konstelaci a obsazení správnými lidmi může vláda s pomocí generální inspekce torpédovat vyšetřování trestních kauz. Stačí odstavit konkrétní vyšetřovatele od konkrétních kauz tím, že je inspekce začne vyšetřovat. Kromě toho, že to vážně naruší jeho věrohodnost, současně to může minimálně zpomalit vyšetřování dané kauzy, v krajním případě to může vést i k předání případu někomu jinému. A pokud nebudou mít za sebou nadřízené, kteří jim kryjí záda, nemají šanci politické případy rozplést.

Výše zmiňovaný bývalý šéf pražské policie Trojánek za vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo striktně stál. Nebývale tvrdě se například odradil proti slovním útokům premiéra na vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Nevtípil pod dozorem státního zástupce stíhá premiéra a jeho blízké kvůli podezření, že podvodně získali padesátimilionovou dotaci na Babišovo luxusní víkendové sídlo Čapí hnízdo.