Vládci severu: Tohle je druhá desítka nejvlivnějších v kraji

Po loňských komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch. Co tedy vyplynulo z mapování serveru Neovlivní.cz? Kdo ovládá sever?

Připravili jsme pro vás žebříček dvaceti nejvlivnějších lidí v Ústeckém kraji. A začínáme skupinou, která v interním hodnocení Neovlivní.cz skončila ve druhé desítce. Nové tváře se do ní příliš neprobojovaly. Na Ústecku to obecně mají složité, staré pořádky se tu mění jen ztuha. Lidé s roky budovanými vazbami a konexemi jsou tak stále ve výhodě. Proč? Rozbor ve článku zde »

František Jochman Podnikatel a předseda Krajské hospodářské komory, jeden z nejúspěšnějších žadatelů o dotace v Ústeckém kraji.
Zastánce prolomení těžebních limitů.
Jeho kontakty jdou napříč partajemi, nejvíce je ve spojení s lidmi z ČSSD. Před časem doprovázel například premiéra Sobotku při jeho cestě do Koreje.
František Jochman
Antonín Brinzanik Mostecký podnikatel, bývalý ředitel Okresního podniku služeb za minulého režimu, dnes člen místního Rotary clubu.
Umí se dohodnout s jakoukoli politickou partají, v minulosti podle svých slov finančně vypomáhal například bývalému senátorovi KSČM Balínovi, nakonec jej ale nechal odstranit z vedení partaje.
Přiznal se také k zaplacení studia bývalého primátora Mostu a poslance ANO Vozky.
Antonin Brinzanik, ROTARY Klub
Jan Sixta Dlouholetý šéf odboru strategického rozvoje kraje, měl pod sebou například megalomanský projekt průmyslové zóny Triangle.
Z osmileté éry na kraji pocházejí jeho klíčové kontakty.
Dnes se specializuje na projekty spojené s EU.
Otec státního tajemníka ministerstva financí.
Jan Sixta
Daniel Volák Advokát, vlivné konexe získal díky svému působení v čele litvínovské radnice a později coby náměstek ministra spravedlnosti.
Jeho vliv posiluje i pozice manželky v čele mostecké prokuratury.
Je spojován se skupinou někdejšího ministra Pavla Němce.
Daniel Volák
Petr Benda Někdejší šéf ústecké ČSSD, pravá ruka expremiéra Jiřího Paroubka.
Sice již není tolik vidět, ale vliv si uchoval díky svým podnikatelským aktivitám. Vazby nepřetrhal především ve společnosti Krajská zdravotní, kde zůstala řada lidí spojených s ODS a ČSSD.
Petr Benda
Jaroslav Foldyna Poslanec ČSSD, jeho role v celostátní politice je sice marginální, u řady Severočechů má však stále respekt díky svým dávným tažením proti místní korupci v řadách politiků.
Když usiloval o post hejtmana, dostal ze všech kandidátů v kraji nejvíc preferenčních hlasů. Funkci nakonec nezískal kvůli vnitrostranickým sporům.
Jaroslav Foldyna
Jan Růžek Lounský advokát severočeských prominentů, hájil například bývalého senátora Alexandra Nováka, jeden z nejlépe informovaných lidí na severu Čech. A to zejména díky svým konexím v policii a justici.
Patří také mezi důležité hráče severočeské sociální demokracie, působí v jejích řadách na Lounsku.
Jan Růžek
Jaroslav Trešňák Developer, který staví především v Teplicích: nákupní centra, hypermarkety i soukromé stavby místních bossů.
Díky vstřícnému postoji radnice nyní chystá v historické lázeňské části města Šanov dvaadvacetipatrový mrakodrap ze skla a oceli.
Jeho vliv je spojený s primátorem Kuberou.
Jaroslav Trešňák
Arno Fišera Severočeský politický boss ČSSD, po volbách 2014 sice přišel o oficiální post ústeckého lídra, stáhl se do ústraní, o to víc ale díky svým roky budovaným kontaktům ovlivňuje místní dění v zákulisí.
Patří do křídla zavražděného Romana Housky a jeho partnerky, bývalé hejtmanky Vaňhové.
Arno Fišera
Pavel Dlouhý Lékař, zastupitel a bývalý radní v Ústí nad Labem za ČSSD, prodloužená ruka místního politického bosse Arno Fišery, společně tvoří na severu nejvlivnější dvojici sociálních demokratů.
Tam, kde nechce být Fišera vidět, nastoupí Dlouhý.
Pavel Dlouhý, ČSSD