Časopis Neovlivní.cz: Vojtěch nakoupil respirátory dvakrát dráž než vnitro

Dva státní úřady, dvě různé ceny při nákupu ochranných pomůcek. Ministerstvo  zdravotnictví podle zjištění Neovlivní.cz nakoupilo v březnu čínské respirátory dvakrát dráž, než ty samé pořídilo ministerstvo vnitra. Resort Adama Vojtěcha totiž nakupuje přes prostředníka. Vybavení pro nemocnice se tak prodražilo.

Konkrétně jde o respirátor KN95 druhé nejvyšší třídy. Ministerstvo vnitra za ně v březnu platilo v Číně 2,35 dolaru za kus.

Resort Adama Vojtěcha pak v jedné zásilce, k níž má redakce detailní informace, 5,7 dolaru. Tedy více než dvakrát tolik, co vnitro.

Pro přesnější přehled: obdobné zakázky nejdou pod deset tisíc kusů. Vnitro za 10 tisíc těchto respirátorů zaplatilo v přepočtu 600 000 korun. Ministerstvo zdravotnictví 1,5 milionu korun.

Rozdíl téměř 900 tisíc korun.

Ministerstvo zdravotnictví na dotazy Neovlivní.cz ke svým nákupům ochranných pomůcek ani přes urgence do uzávěrky vydání neodpovědělo.

Reagoval až na Twitteru Adam Vojtěch: “Když je cílem překroutit realitu, nejlepší je porovnávat hrušky a jablka. Cena respirátoru pro industriální použití a medicínská FFP3 nikdy nemůže vyjít stejně. Při nákupech klademe vysoký důraz na kvalitu a tu si pečlivě prověřujeme, i několika expertízami.”

Zapomněl ovšem dodat, že oba respirátory – jak vnitra, tak zdravotnictví – jsou druhé nejvyšší třídy FFP2, nikoli FFP3, jak tvrdí ve svém příspěvku.

Kdo na transakcích vydělal? Detaily nákupů s ochrannými prostředky a smlouvy přinášíme v dubnovém časopise Neovlivní.cz. Předplácet můžete tady