Výročí útěku Krejčíře: podle jedné z verzí mu pomáhali lidé z tajné služby

Od útěku jedné z nejnebezpečnějších postav českého podsvětí uplyne o víkendu už osmnáct let.

Spolu se smrtí Františka Mrázka je to jedna z největších záhad polistopadového zločinu: jak se Radovanu Krejčířovi podařilo během policejní domovní prohlídky zmizet z jeho vily a kdo mu pomáhal v útěku.

O víkendu, přesněji 18. června, to bude už osmnáct let a informací je v podstatě pořád stejně jako téměř před těmi dvěma desetiletími.


Zdroj: Instagramový účet R. Krejčíře

Redakce Neovlivní.cz se případu věnovala opakovaně a jedna z posledních verzí ukazovala na lidi z jedné z tuzemských tajných služeb, kteří měli gansterovi na útěku pomáhat.

Tato verze pracuje s tím, že se samotným útěkem mu pomohl příslušník policie a následně si jej převzali lidé z tajné služby.

“Poté, co jej s pomocí komplice z řad policie dostali z černošické vily, ukrývali jej podle této verze na Slovensku a pak mu připravili cestu na Seychely. Odtud se pak Krejčíř přesunul do Jihoafrické republiky. Hlavní aktéři této špionážní hry dodnes zastávají významná místa v bezpečnostních složkách,“ citovali jsme v časopise Neovlivní.cz člena tuzemské bezpečnostní komunity.

Jeho slova pak potvrdili i další vyšetřovatelé, kteří se okolnostmi útěku zabývali. Důkazy, aby mohli někoho obvinit, ale dodnes nesehnali. Stejně tak jsou policisté přesvědčeni, že ví, kdo zabil Františka Mrázka. I tady se ale ocitli v důkazní nouzi.

Samotný útěk jedné z nejnebezpečnějších postav českého polistopadového zločinu přitom nebyl nijak dramatický. Po vyčerpávající celonoční domovní prohlídce ostražitost policistů oslabila a když požádal jeden z důstojníků, zda si může dojít na toaletu, Krejčíř ho ještě doprovodil. Neměl pouta, protože ho tlačila a velitel zásahu dovolil, aby mu je sundali.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův deal s gangsterem


Když tedy přivedl policistu k toaletě, nechal ho do ní vstoupit a normálně šel pryč. Zamkl za sebou spojovací dveře a byl pryč. Kousek od domu už čekal vůz, kterým uprchlík definitivně zmizel.

“Bylo to podezřelé už od začátku. Policisté totiž původně bezprostředně po útěku tvrdili i svým nadřízeným, že to byl Krejčíř, kdo se zamkl na záchodě a utekl okýnkem. Jenže jejich výpovědi se lišily a nakonec se přiznali, že prostě nechali Krejčíře po domě chodit bez dozoru,” napsala k případu dva dny po útěku šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.

“Buď to celé bylo úplně jinak, než policisté líčili, nebo se kryjí navzájem,” řekl k tomu tehdejší policejní náměstek Jaroslav Macháně.

Případ měl dopady i do samotné policie, kde spustil personální zemětřesení. Rezignoval respektovaný policejní prezident Jiří Kolář, o své posty přišel i šéf protikorupční služby a jeho náměstek, jejichž lidé v černošické vile zasahovali. Potrestaní byli také velitelé zásahu a příslušníci služby, kteří se na zákroku a jeho přípravě podíleli.

Krejčíř po útěku zmizel do zahraničí, kde po krátké zastávce na Seychelách zakotvil v Jihoafrické republice. A tam se dál věnoval tomu, co má v DNA. Zločinu. Aktuálně si odpykává pětatřicetiletý trest za násilné delikty, další soudy ho v Johannesburgu čekají. A chce zoufale zpátky domů.

Časopis Neovlivní.cz letos přinesl informaci, že se podsvětí začalo chystat na návrat uprchlíka. Tamní soud už rozhodl, že může být vydaný do České republiky a čeká se jen na podpis jihoafrického ministra spravedlnosti.

„Zachytili jsme informace z jeho prostředí, že se jeho lidé tentokrát zcela vážně připravují na Krejčířův návrat do České republiky. Vyčlenili v té souvislosti spoustu peněz, mluví se až o 100 milionech. Krejčíř prostě chce za každou cenu z jihoafrického vězení domů,“ uvedl státní úředník detailně obeznámený s nejnovějšími informacemi v případu.

Vyčleněné miliony mají být podle dubnového časopisu Neovlivní.cz zčásti určeny na úplatky, které mají uprchlíkovi zajistit hladký návrat. Informace o tom, že se Krejčíř vrátí, se v minulosti objevily už několikrát. Tentokrát ale jeho okolí podle zdrojů redakce z bezpečnostních složek hlásí, že to určitě klapne.

Zdroj náhledové foto: Instagram Radovana Krejčíře

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email