Vzpoura v LN: Procházková odchází kvůli textu dodanému z vlády

Dlouholetá reportérka Petra Procházková končí v Lidových novinách. Odchází se slovy, že se nechce účastnit manipulace veřejného mínění, ke které v novinách pod taktovkou premiéra Andreje Babiše dochází.

Rozbuškou se stal text údajné zástupkyně humanitární organizace, který podporoval premiérovo stanovisko v otázce syrských uprchlíků. Do redakce Lidových novin jej podle Procházkové poslala přímo asistentka premiéra.

“Odcházím proto, že jsem zjistila, že mě vedení Lidových novin již nedokáže ochránit před politickým vlivem pana premiéra Babiše,” uvedla pro Neovlivní.cz Procházková, která v LN strávila sedmadvacet let.

Novinářka už své rozhodnutí oznámila vedení listu. Podle neoficiálních informací odchod zvažují další redaktoři Lidových novin.

Šéfredaktor Lidových novin Ištván Léko zatím na situaci v redakci nereagoval. “Vydáme nějakou zprávu odpoledne,” sdělil na žádost Neovlivni.cz o reakci.

Procházková přitom celou kauzu považuje za principiální. „Byli jsme zcela jasně zneužiti panem premiérem k šíření toho, co se snaží prosazovat. A navíc to byl celé fake. Nemám záruku, že se to nebude v budoucnu opakovat,” dodala.

Vzpoura v Lidových novinách doutnala od minulého týdne, kdy noviny otiskly článek, který podporoval premiérovu strategii nepřijímat syrské uprchlíky, včetně dětí. Záhy ale v redakci zjistili, že autorka – údajná prezidentka fiktivního Mezinárodního dětského kříže Taťjana Horáková – je krajně nevěrohodná osoba.

A navíc: “Šéfredaktor Lidových novin Ištván Léko nám do očí přiznal, že ten dopis jsme dostali přímo z Babišova týmu od jeho asistentky. Osoba paní Horákové není podstatná. Podstatné je, že nám z vlády nebo od pana premiéra přijde text, který se netýká jeho práce, ale podporuje jeho pozici a my to zveřejníme. A pak místo toho, abychom to přiznali, snažíme se odvést pozornost. Je to zkrátka podvod na čtenáře a já se toho dál nechci účastnit,” dodala Procházková.

Není to přitom poprvé, kdy Lidové noviny tiskly texty, které upravovaly realitu ve prospěch vlastníka Andreje Babiše. Naposledy jsme o tom psali letos zkraje roku, když Lidové noviny svérázně upravily závěry evropského úřadu pro boj s podvody OLAF v kauze Čapí hnízdo.

LN tehdy napsaly, že zprávu OLAF prostudovaly a nikde se v ní o žádném podvodu nepíše. Ve skutečnosti OLAF v dokumentu, který tehdy mělo k dispozici jen ministerstvo financí, jasně konstatoval, že šlo o podvod a peníze se musí vrátit.

Celý tehdejší článek pak bagatelizoval roli Andreje Babiše v trestním případu Čapí hnízdo. Titulek zněl: “LN nahlédly do zprávy OLAF o Čapím hnízdě. Kolem Babiše jen našlapuje.” A jak to tehdy vysvětlil šéfredaktor LN a jinak též přítel premiéra Ištván Léko? “My nedezinformujeme. Byla to spíš chyba. Autoři to psali narychlo. Dáme to do pořádku. Chystáme na úterý nový text,” sdělil na dotaz Neovlivní.cz.

Aktualizovano o vyjádření šéfredaktora LN: “Minulý týden (ve středu 19. 9. 2018) jsme na našem webu Lidovky.cz publikovali text o sporu kolem syrských sirotků, který nám poskytl Úřad vlády ČR a který byl podepsán údajnou lékařkou Taťjanou Horákovou. Jakmile jsme v redakci získali pochybnosti o důvěryhodnosti autorky, stáhli jsme ho. Osobně se za zveřejnění nedostatečně prověřeného textu omlouvám a zasadím se o to, aby se podobné chyby neopakovaly. Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem.”