Z účtu Okamurovy strany odešly miliony, není jasné kam

Těsně před vypršením termínu, kdy mají strany poslat účetnictví Úřadu pro dohled nad hospodařením stran, odešlo z transparentního účtu Okamurovy SPD sedm a půl milionu korun. Strana jimi podle svého tvrzení platila za PR a analytické služby. Není ale jasné, komu přesně.

Straně Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury hrozí pokuta. Během několika dní mu podle SeznamZprávy.cz z transparentního volebního účtu odtekly peníze – až na nulu. Což zákon nedovoluje.

Financování SPD je pod drobnohledem mimo jiné proto, že předchozí strana Tomia Okamury Úsvit měla vážné skandály s partajním hospodařením. Odpadlíci Okamuru obvinili, že právě skrze fiktivní PR služby ze strany odčerpával miliony.

Cifra sedm a půl milionů korun za PR, jak nyní uvádí SPD, je přitom i ve srovnání s praxí ostatních stranami výrazně nadsazená. SPD navíc zatím nezveřejnila, komu přesně peníze posílala. Uvádí pouze, že byly využity na PR, poradenství a analýzy jsou jsou například volební průzkumy, a mediální zastupování během říjnových voleb.

Mluvčí SPD Michaela Dolenská nicméně tvrdí, že strana má na vše doklady a také je Úřadu pro dohled nad hospodařením stran dodá.

“Úspěch volební kampaně SPD jednoznačně prokázal, že vynaložené prostředky byly investovány správně a efektivně. Smlouvy podepsané 3. 7. 2017 má SPD k dispozici a je připravena je předložit oprávněným kontrolním orgánům. Splatnost byla smluvně dohodnuta za celou dobu spolupráce a to do konce ledna 2018,” stojí ve stanovisku mluvčí SPD.

AKTUALIZACE: Po zveřejnění informací o vybíleném účtu se peníze na kontě SPD objevily ještě během středy zpět. Portál SeznamZprávy citoval mluvčí SPD, podle níž peníze nikam nezmizely, jen byly přeposlány z oficiálního účtu hnutí zpět na volební. Jak řekl Okamura, za všechno může tajemník: “Náš tajemník po skončení voleb do sněmovny převedl zbylé peníze z kampaně, konkrétně 630 444 Kč, z transparentního volebního účtu na náš běžný transparentní účet, kde máme 37 milionů korun… Pak ovšem tajemník zjistil, že peníze převedl dříve, než povoluje zákon, takže peníze opět převedl zpět na volební účet.”

Tomio Okamura také oznámil, že 7,4 milionu byla platba za mediální poradenství a analytickou činnost pro firmu Play Net.  Tu ovládá majitel výzkumné agentury SANEP Jan Fulín.