Za kulisy Okamurovy SPD: stranický e-shop a udání odpadlíků

Policie začala prověřovat hospodaření čím dál vlivnější strany SPD Tomia Okamury. Několik bývalých členů strany na policii vypovědělo, že je vedení severomoravské buňky partaje nutilo odebírat ze stranického eshopu propagační předměty a dál je prodávat. Okamura o detailech stranických financí odmítl mluvit. Reportéry Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka obvinil, že jsou zaplacená novinářská žumpa.

Policejní vyšetřování odstartoval bývalý okresní koordinátor SPD v Novém Jičíně Vladimír Machciník. Loni v červnu přišel na policii a vypovídal o poměrech v moravskoslezské organizaci SPD.  Mimo jiné svědčil o provozování stranického e-shopu a netransparentního účtu strany. Na případ upozornil pořad Zvláštní vyšetřování televize Seznam.

Machciník na policii řekl, že členové strany v moravskoslezském kraji museli ze stranického eshopu povinně odebírat zboží a dál ho rozprodávat. On osobně podle své výpovědi, měl odebírat zboží v hodnotě tří tisíc korun během dvou měsíců.

Stejně na dotaz reportérů promluvilo i několik dalších – dnes už vesměs bývalých – členů SPD. Například Miriam Zemanová.”Příkazem pana Volného to bylo povinné, členové SPD je museli kupovat a dál prodávat. Já jsem se vymluvila až na konci, že nemám peníze,” uvedla Zemanová.

Tím, kdo měl podle svědků dávat pokyny k odebírání propagačních věcí ze stranického eshopu, byl předseda severomoravské organizace SPD a poslanec Lubomír Volný.

Získat jeho reakci není možné. Stejně jako další poslanci SPD odmítá s novináři komunikovat. Reportéři mu telefonovali, zpět přišla jen sms s dotazem Kdo volá. Když mu odpověděli, následovala sms: Teď nemůžu mluvit. Na dotaz, kdy mohou reportéři zavolat, už neodpověděl. A telefon nezvedal.

Na základě Machciníkova svědectví se do případu vložila hospodářská kriminálka. Jak je vyšetřování daleko ale odmítá policie zveřejnit. „Validní legislativa neumožňuje poskytnutí informací ke konkrétnímu subjektu,“ uvedla doslova mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Jak SPD vykázala příjmy z eshopu zatím není známo, strana má úřadu pro dohled nad financováním stran odevzdat dokumenty k svému hospodaření až koncem března.

Otázky na eshop, financování partaje i fungování strany nechal bez odpovědi i Tomio Okamura, který rovněž odmítl s novináři mluvit. A na otázky zaslané prostřednictvím mluvčí strany neodpověděl.

Poté, co byla reportáž Zvláštní vyšetřování odvysílaná, Okamura spolu s místopředsedou SPD Radimem Fialou zveřejnili na facebooku video, v němž novináře obvinili, že jsou zkorumpovaní.

“Je to zaplacená novinářská žumpa, která smrdí. Celá věc je součástí majdanizace politické situace v České republice. Cílem je zvrátit výsledek voleb a zabránit vzniku funkční vlády…V padesátých letech měli zdivočelí marxisté šibenice. Dnes mají neomarxisté zděšení volebními výsledky demokratických voleb místo šibenic k dispozici mediální popravčí paní Slonkovu a pana Kubíka, nejsou to nezávislí novináři, jsou součástí politického boje proti skutečné demokracii a proti každému, kdo odmítá rezignovat na zájmy této země,” četl Fiala na videu stranické prohlášení.

Osočení novinářů nyní řeší jejich právníci.