Za kulisy voleb: Babišův strop a pád levice

Andrej Babiš narazil na svůj strop. Přes masivní kampaň a desítky milionů nedokázal vyhrát v hlavním městě. Sice to ještě neznamená, že tu ANO nebude vládnout, každopádně je to jeho první volební porážka od vítězného tažení v české politice. A vypadá to, že ani v Senátu nebude mít Babiš hlasy na ústavní změny. Lidé totiž odmítli kandidáty z řad SPD a komunistů. Volby vůbec ukázaly, že levice v Česku to má nahnuté. Hned v několika městech poprvé od roku 1989 nebudou v zastupitelstvu sedět komunisté a ČSSD.

Praha byla pro Andreje Babiše klíčová. Jak sám těsně před volbami řekl: “Budu spokojen, když vyhrajeme Prahu, to je hlavní cíl, prestižní záležitost.”

Vypadalo to, že desítky milionů a stovky koblih, které miliardář v roli premiéra do pražské kampaně vrhnul, i tentokrát zaberou. Dnes v noci se ukázalo – slovy Miloše Zemana na adresu Andreje Babiše z roku 2011 – že lidé se dají oklamat jen jednou.

Andrej Babiš u obyvatel Prahy prohrál. Poté, co jeho hnutí čtyři roky ve městě předvádělo, jak si představuje správu věcí veřejných. Neznamená to ale automaticky, že nebude nakonec sedět v radě. ANO se podle zjištění Neovlivní.cz bude snažit rozdrolit vítězný blok tvořený Piráty a hnutími Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. A bude chtít uzavřít koalici s ODS a Spojenými silami pro Prahu, byť i politici tohoto uskupení předem deklarovali, že s hnutí ANO do koalice v Praze nikdy.

Každopádně volby ukázaly, že ani desítky milionů v Praze, narozdíl od většiny krajských měst, nestačily. A Andrej Babiš to těžce nesl.

Volby totiž také potvrdily trend posledních měsíců, že už ani charisma vůdce hnutí nestačí. Byl to Babiš, kdo v Praze vyměnil stranického lídra Patrika Nachera za neznámého manažera Petra Stuchlíka. Ve volbách pak Patrik Nacher, ale i další kandidát Ivan Pilný manažera Stuchlíka přeskákali v preferenčních hlasech.

Včerejší atmosféra ve volebním štábu hnutí ANO tomu odpovídala. “Celou dobu mluví za ANO pouze Andrej Babiš. Petr Stuchlík je schován v zákulisí a když novináři projdu do zákulisí a fotí první společné foto, provází to Babiš slovy: “Kdo vás sem pustil?”. “A nepůjdeme na pódium,” ptá se Stuchlík. “Ne,” odpoví Babiš”.”

Takto popsal na twitteru situaci Jakub Plíhal, fotoreportér vydavatelského domu Economia.

Praha ale není Česká republika. V další krajských městech si ANO vliv podrželo, byť ne s takovou převahou, jaká by celkovým 150 milionům vrženým do kampaně odpovídala. Hladké vítězství hnutí přinesla především města, kde mají schopného primátora. Jako třeba v Ostravě.

Podle očekávání ANO ani nadále “neumí” Senát. Do druhého kola sice postupuje deset jeho kandidátu, fakticky se ale dá očekávat úspěch tak maximálně u poloviny z nich. Díky propadu kandidátů z řad komunistů a SPD současně nemá Andrej Babiš příliš naděje, že by mohl podnikat jakékoli ústavní změny.

Víkendové volby také potvrdily ústup levicových stran. ČSSD se dočkala tvrdého výprasku, hned v několika městech poprvé od roku 1989 neusedne v jejich vedení. Jde například o Prahu, Ústí nad Labem, Hradec Králové či Havířov. A stejně tak dopadli i komunisté.

Naopak resuscitace občanských demokratů, kteří vyhráli v Praze a například v Brně jsou druzí, pokračuje. Jak ale poznamenává na twitteru sociolog Daniel Prokop: “ODS naplnila volební potenciál v Brně ze dvou třetin a v Praze jen zhruba z poloviny.Tolik k tomu, zda funguje spíše autoritářsky orientovaná kampaň proti bezdomovcům v tramvaji, anarchii (Praha od září), nebo solidnější zaměřená na dopravu a lokální témata (Brno).”

A ještě jedna dobrá zpráva z voleb. V Senátu neusedne David Rath souzený za korupci (byť získal post v zastupitelstvu v mateřské Hostivici)  ani extremistra Martin Konvička. Na návrat do politiky může zapomenout i bývalý premiér Jiří Paroubek či Klausův spolupracovník Ladislav Jakl.

Jediní dva kandidáti dokázali vyhrát hned v prvním kole: Jiří Čunek zopakoval svůj triumf na Vsetínsku už potřetí, zvolení už má jisté i neúspěšný uchazeč o prezidentské křeslo Jiří Drahoš.