Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá

Státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o stížnostech obviněných v kauze Čapí hnízdo a zastavil stíhání čtyř z jedenácti obviněných. Stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše pro dotační podvod ale podle informací Neovlivní.cz trvá. Zastaveno bylo stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí ze společnosti Farma Čapí hnízdo, která před lety dotaci získala.

Rozhodování o stížnostech trvalo neobvykle dlouho. Podle státního zastupitelství verdikt zbrzdil fakt, že si obvinění nejprve stěžovali na údajnou podjatost. A následně zase námitku stáhli. Průtahy ze strany obviněných už loni při kontrole případu konstatovalo vrchní státní zastupitelství.

Státní zástupce nakonec o stížnostech rozhodl až tento týden. Oficiálně hodlá žalobce poskytnout informace až zítra. Z neoficiálních informací ale vyplývá, že obvinění premiéra v demisi nadále trvá. Jeho stížnosti podle informací Neovlivní.cz žalobce nevyhověl, byla nedůvodná.

Obviněné zůstávají i Babišovy děti z prvního manželství a manželka Monika. Ti všichni podle policie věděli, že Farma Čapí hnízdo nemá na dotaci nárok a proto obešli dotační pravidla, aby projekt dosáhl na padesátimilionovou dotaci. Andrej Babiš je obviněný, že celou akci organizoval.

O tom, že při získání dotace byl porušen zákon, je přesvědčen i Evropský úřad pro boj s podvody OLAF. Ten už také zkraje roku vydal správní rozhodnutí, podle něhož šlo o podvod. Dotace by tak měla být vrácena. Verdikt má nyní v ruce středočeský dotační úřad, který fakticky řídí Babišova podřízená, hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná. A dosud nerozhodl.

Andrej Babiš od začátku vypuknutí kauzy Čapí hnízdo trvá, že se žádného podvodu nedopustil. “Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat,” prohlásil.

Své obvinění označuje za komplot svých nepřátel, s nimiž se podle jeho teorie spřáhl i policejní komisař Pavel Nevtípil. Za něj se ale striktně postavili nadřízení. Nakolik za ním budou stát i poté, co premiér v demisi postupně dostává bezpečnostní složky do sféry svého vlivu, ukáží příští týdny.