Zaplatil. Tak se zeť ministryně vykoupil z kriminální kauzy

Díky svým kontaktům, vlivu a penězům v podstatě online sledoval utajované vyšetřování, které proti němu kvůli podezření z obřího podvodu vedla policie. Nejméně dvanáctkrát získal informace z evidencí policie a státního zastupitelství. Teď se z kriminálního příběhu David Rusňák, zeť ministryně Aleny Schillerové, vykoupil. Zaplatil statisíce do fondu na pomoc obětem trestných činů.

V kauze rozsáhlého úniku informací z policejních spisů skončilo s obviněním osmnáct osob. Davida Rusňáka policie vedla v pozici “nadřazeného” všem ostatním obviněným. A to díky odposlechům, které byly na skupinu nasazeny.

Kdo je David Rusňák

• Osmatřicetiletý brněnský podnikatel, stojí v čele investiční skupiny DRFG, za jejímž vzestupem jsou emise korporátních dluhopisů v roce 2012
• Po vstupu hnutí ANO do politiky posílil i vliv Rusňákovy rodiny. On sám vstoupil do ANO, stal se jejím významným sponzorem a vlivným zákulisním hráčem v Brně.  Jeho dar ale ANO neuvedlo do účetnictví.
• Manželka Petra sedí v brněnské městské radě. Tchyně Alena Schillerová se stala klíčovou spolupracovnicí Andreje Babiše na ministerstvu financí. Dnes je ministryní. DRFG sponzoruje brněnskou hokejovou Kometu.
• Policie letos Rusňáka obvinila, že si nechával přes svého známého Michala Ratajského vytahovat informace z policejních spisů. Žalobce nyní stíhání Rusňáka podmíněně zastavil. 

Podle textu obvinění Rusňák zadával pokyny, jaké informace pro něj mají ostatní spoluobvinění získat. Jeho roli podle záznamů policistů ilustruje například rozhovor z 26. února loňského roku, kdy Rusňák v devět hodin ráno u spoluobviněného bývalého policisty Michala Ratajského urguje dodávku požadovaných informací. “Z pozice nadřazenosti Rusňák trval na obdržení výsledku v co nejkratší době,” zapsali si policisté k odposlechnutému hovoru.

Sponzor vládního hnutí ANO a donedávna vlivný zákulisní hráč brněnské politiky Rusňák se během vyšetřování přiznal, že si takto nechával přes své známé vytáhnout informace ze spisů policie a státního zastupitelství. A to minimálně ve dvanácti případech.

Rusňáka zajímalo hlavně vyšetřování, které proti němu vedla protikorupční policie v Brně na přelomu let 2010 a 2011. Začala ho prověřovat v souvislosti s podezřením z podvodu se škodou 900 milionů a záhy začaly podle zjištění týmu žalobce Iva Ištvana z policejního spisu unikat informace. Trvaly od 25. ledna 2011 až do 17. října 2011, jak stojí v obvinění Davida Rusňáka.

Policie dnes tyto úniky připisuje na základě digitálních stop Tereze Čoupkové, administrativní pracovnici brněnského krajského státního zastupitelství a přítelkyni bývalého elitního policisty Michala Ratajského. Jinak také obchodního partnera Davida Rusňáka. Všichni tři byli následně obviněni v rámci razie z letošního jara.

Ištvanovi lidé mají podle dokumentů, které předali skupině obviněných, jasno: Čoupková vstupovala do policejního spisu uloženého v systému státního zastupitelství, protože ji tím pověřil její přítel Ratajský. A ten “tak činil naprosto zřejmě na vyžádání Davida Rusňáka a v jeho prospěch, ve snaze dosáhnout takového vývoje v prověřování sledované trestní věci, aby nebylo zahájeno jeho trestní stíhání.”

Prověřovaní kauza obřího podvodu nakonec skončila odložením, trestnou činnost Rusňáka se údajně nepodařilo prokázat.

Přes všechny tyto výše popsané skutečnosti, státní zástupce vyhověl Rusňákově žádosti a jeho stíhání podmíněně zastavil. Shodou okolností týden před tím, než se Rusňákova tchyně Alena Schillerová stala ministryní financí v nové Babišově vládě. Státní zástupce Petr Šereda odmítá, že by s tím politika jakkoli souvisela.

Žalobce uvedl, že obviněný splňoval všechny podmínky institutu podmíněného zastavení. Ten byl zaveden pro ty trestné činy, u kterých je horní trestní sazba pět let. To přesně David Rusňák splňoval. Stejně jako podmínku dosavadní bezúhonnosti.

“Byla stanovena přiměřená zkušební doba a obviněný současně složil adekvátní finanční částku určenou na pomoc obětem trestné činnosti. Politické souvislosti v rozhodování nehrají žádnou roli,” odmítá státní zástupce Petr Šereda možnost, že by k Rusňákově podmínce vedla politika.

Faktem ale je, že pro Davida Rusňáka a potažmo hnutí ANO, které se jej po vypuknutí skandálu zbavilo, verdiktem žalobců případ skončil.

Jak velkou částkou se Rusňák musel vykoupit, to obě strany tají. “Nebudeme k tomu poskytovat bližší informace,” podotkl žalobce Šereda.

Každopádně nejde o deseti tisíce korun. Obvinění v podobných kauzách musejí skládat částky v řádech statisíců až milionů korun.