Zatajených 13 milionů. Tak podniká manžel Schillerové

Pátrali jsme v časopise Neovlivní.cz v byznysu manžela ministryně financí.

Byl rok 2017 a Alena Schillerová se stala ministryní financí ve vládě Andreje Babiše. Ještě pár dní před tím se její zeť David Rusňák milionem korun vykoupil z vlastní kriminální kauzy, aby jí nekazil reputaci.

A ve stejné době se rodině Schillerových podařilo utajit třináct milionů spojených s rodinným byznysem nastupující ministryně. Šlo o vklad 13 milionů, které skončily ve firmě Bika. Ta patří manželovi ministryně a působí v ní i jejich syn, firma se věnuje velkoobchodu s papírem.


Manželé Schillerovi na filmovém festivalu v Karlových varech Foto: KVIFF

O milionech, které se ocitly ve firmě, se veřejně nevědělo: společnost Bika totiž v rozporu se zákonem nezveřejnila účetní závěrku. A nikdo se tedy novopečené ministryně nemohl ptát, kde se tyto peníze vzaly.

Manžel ministryně dnes tvrdí, že to byly jeho peníze. “Jedná se o vložené prostředky z prodeje veškerého majetku mé živnosti společnosti Bika, která převzala veškeré podnikatelské aktivity mé dosavadní živnosti,” sdělil na Jaroslav Schiller dotaz Neovlivní.cz.

Z veřejně dostupných informací to nijak ověřit nelze.

Údaje o živnosti Jaroslava Schillera nejsou veřejné. A finanční úřad dokonce ani nepotvrdil, zda v rodinné firmě ministryně podnikal v tomto smyslu nějakou kontrolu. “Konkrétní případy nelze zveřejnit,” zní stanovisko úředníků.

Údaje o milionovém vkladu se na obchodním soudu objevily až v květnu 2019, kdy Bika doručila chybějící účetní závěrku.

Firma Bika přitom spadá pod brněnskou finanční správu, kde před svým příchodem na ministerstvo působila ve vedení právě Alena Schillerová. Šest let dokonce řídila finanční úřad Brno-venkov. Následně povýšila na zástupkyni šéfa finančního úřadu pro celý Jihomoravský kraj.

A co k tomu říká sama ministryně? Ta se tentokrát obrnila mlčením. “Jedná se o dotazy na příslušnou firmu. Jako ministryni financí mi nepřísluší se k nim jakkoliv vyjadřovat,” reagovala Alena Schillerová.

Ministryně financí přitom proslula nekompromisním postupem vůči firmám, u nichž existovalo i pouhé podezření z porušení zákonů.

Zasáhla stejně nekompromisně v případě firmy svého muže, která také porušovala zákon, jak popisujeme v listopadovém čísle časopisu Neovlivní.cz? A jak souvisí desítky milionů z veřejných peněz pro rodinnou firmu s její funkcí? Časopis je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: KVIFF

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email