Žebříček vlivu v Praze 2016: číslo 10

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší aktualizovaný žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města.

Číslo 10 – Jaroslav Faltýnek

Jak dlouho se udrží v první desítce vlivných postav Prahy, do značné míry závisí na tom, jak Adriana Krnáčová bude zvládat svůj úřad a pražskou politiku. A také na tom, zda bude pražský klub ANO konečně vystupovat jednotně a přestane vlastní primátorce podtrhávat židli.

TOP 10 vlivu v Praze: praha_faltynek_jaroslav

Jaroslava Faltýnka vyslal do boje o Prahu lídr ANO Andrej Babiš poté, co se ani s Martinem Stropnickým v čele pražské buňky nedařilo sestavit novou vládní koalici. Pražské ANO se zklidnilo až s příchodem Faltýnka a pod hrozbou zrušení.

Faltýnkova pozice v Praze je ale dána i díky jeho dlouhodobě pěstovaných kontaktům se sociálními demokraty, s nimiž ANO v hlavním městě vládne. Zatímco Krnáčová má s nimi často problém se dohodnout, Faltýnkovy vztahy jsou i kvůli jeho předchozímu působení v ČSSD nadstandardní. I proto s jeho nástupem do vyjednávacího týmu vše směřovalo k obnovení staronové koalice.

“Potřebovali jsme za ANO silného partnera, který nám bude garantovat, že to, co si dohodneme, platí. Dosud to tak bohužel nebylo. Na něčem jsme se dohodli a část klubu ANO to začala obratem podkopávat a bořit. Faltýnek v roli vyjednavače je rozhodně posun vpřed,” uvedl jeden z lídrů v pražské politice.

Sám Faltýnek shrnul svoji pražskou misi slovy: “Jde o budoucnost našeho města. Celostátní předsednictvo mě pověřilo, abych se účastnil jednání o nové koalici v Praze za naše hnutí. Naším cílem je najít funkční a stabilní koalici pro Prahu do příštích komunálních voleb.”