Milost pro Nečasovou: Proč k ní nebyl důvod

Bývalá šéfka kabinetu předsedy vlády byla odsouzena za nezákonné úkolování tajné služby

Prezident Miloš Zeman udělil milost Janě Nečasové Nagyové, manželce bývalého premiéra Petra Nečase. Česká televize uvedla, že prezident jí prominul zkušební dobu podmínky, ke které ji odsoudil soud.

Potrestal ji za to, že mimo své pravomoce úkolovala šéfy vojenské tajné služby, aby sledovali tehdejší Nečasovu manželku. Jinak také sokyni Nagyové v lásce.


Jana Nečasová-Nagyová u soudu. Repro: Neo

Jako motiv soud označil hlubokou nenávist k Nečasově první ženě. Státní tajná služba tak plnila zadání, které jí dávala sekretářka, byť v té době v pozici milenky premiéra a vlivné postavy politického zákulisí.

Jenže tajnou službu nikdo takový podle zákona úkolovat nesmí. A tajná služba, která svojí aktivitou do značné míry narušuje soukromí lidí, má všechny podobné žádosti smést ze stolu. Nestalo se.

“Společenská škodlivost jednání obžalovaných je mimořádně vysoká. Jana Nečasová zneužila bezbřehou moc vyplývající z jejího mileneckého vztahu s premiérem,” konstatoval soud.

K tomu, aby se tajná služba zapojila do mileneckého trojúhelníku podle soudu stačilo, že někdejší šéf vojenského zpravodajství Ondrej Páleník měl s Nečasovou-Nagyovou přátelský vztah.

“Vzájemně si prospívali. V minulosti například nařídil nestandardně, aby oddělení Pohůnka (dalšího obžalovaného zpravodajce pozn Neo.) cvičilo s Janou Nečasovu. Nečasová se později Páleníka také snažila prosadit do čela NKÚ. Často si telefonovali, vyměňovali zprávy. Takže chtěl Janě Nečasové vyjít vstříc, protože si vzájemně pomáhali delší dobu,” zaznělo z úst soudkyně Pavly Hájkové.

Spolu s Nečasovou-Nagyovou odešel s podmínkou od soudu i Páleník, jeho nástupce v čele vojenské tajné služby Milan Kovanda a zmiňovaný agent Jan Pohůnek. Kovanda nechal Nečasovu první ženu sledovat, protože mu to řekl Páleník (v té době už v civilu) a Pohůnek zkrátka jen plnil Kovandův rozkaz. Ani jeden zjevně neřešil, že dělají něco, co nesmí.

Rozsudek, který jasně řekl, že takové jednání je nezákonné, nelze je tolerovat a když to praskne, budou aktéři potrestaní, je důležitý i do budoucnosti. Proto, že někteří mocní lidé v politice mají tendenci tajné služby zneužívat.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email