Zemřel respektovaný šéf kriminálky. Tlačili na něj, říká bývalý policejní prezident

Čtyřiapadesátiletý Jiří Karásek dostal infarkt jen tři dny poté, co po více než třiceti letech odešel od policie. K odchodu ho donutili, tvrdí bývalý šéf policie Jan Švejdar.

Nebývale ostrá slova volil bývalý policejní prezident Jan Švejdar, když komentoval úmrtí svého přítele a dlouholetého šéfa hradecké kriminální policie Jiřího Karáska. Ten dostal infarkt ve čtvrtek. Tři dny poté, co po třech desetiletích ke konci roku skončil u policie.


Jiří Karásek Foto: Policie ČR

Někdejší šéf policie Švejdar tvrdí, že Jiří Karásek rozhodně od policie neodcházel dobrovolně. A naznačuje, že smrt jeho přítele s tím souvisí.

“Jirka byl můj velký kamarád…Proto jsme k sobě měli hodně blízko. A proto od něho vím, jakému nátlaku byl v práci vystaven. Vím od něj každé slovo, které mu bylo po příchodu nového ředitele řečeno s cílem se ho zbavit…. Jirka neodešel dobrovolně, byl donucen k tomu si žádost napsat. Důvod? Přátelství se mnou, křivdy z minulosti. Jiný důvod mu nesdělili,” uvedl na svých sociálních sítích Švejdar, který po příchodu ministra vnitra Víta Rakušan odcházel od policie rovněž ve zlém.

“Jirka svou práci miloval, miloval ji tak, že bez ni nemohl žít…. doslova…. jeho statné tělo to nedalo. Na Jirku nikdy nezapomenu stejně jako nemůžu nikdy zapomenout okolnosti jeho odchodu. Odpočívej v pokoji Jirko. Nenechám to být….,” dodal bývalý šéf policie.

Karáskovy potíže začaly poté, co vedení krajské policie loni v srpnu převzal Petr Sehnoutka. “Jirka neunesl, že ho dotlačili k odchodu. Říkal, že to nechápe a že odchází na pokyn shora. Byl tři dny v civilu a normálně se z toho složil. Dostal infarkt,” popsal další z někdejších Karáskových kolegů.

O nedobrovolném odchodu mluví i zpravodaj České televize Vlastimil Weiner, který Karáska rovněž roky znal. “Pár hodin před smrtí mi plukovník Karásek zcela otevřeně vyprávěl, jak to bylo s jeho odchodem od policie do civilu. Bohužel nebyl dobrovolný, nebylo to jeho rozhodnutí,” uvedl na sociální síti Weiner.

Karásek platil za elitního policistu, Weiner o něm mluvil jako o vynikajícím kriminalistovi. Podobně komentoval jeho kariéru i starosta Náchoda Jan Birke: “Byl to jeden z nejrespektovanějších policajtů, co jsem tu poznal.”

Mimo jiné byl součástí týmu, který už za Švejdara připravoval reorganizaci policie. Ta se pak spustila už za ministra Rakušana.

Vedení policie nicméně ve svém oficiálním stanovisku trvá na tom, že Jiří Karásek odcházel sám a dobrovolně.

“Služba kriminální policie a vyšetřování dosahovala pod vedením Jiřího Karáska dlouhodobě dobrých výsledků. Kriminalisté si v kraji poradili s mnoha náročnými případy. Děkuji plukovníku Karáskovi za práci, kterou pro policii odvedl a do další životní etapy mu přeji mnoho štěstí a úspěchů,” prohlásil den před Karáskovou smrtí jeho šéf Petr Sehnoutka.

Zdroj náhledové foto: Policie ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email