Zemřela špionská legenda. Nádaši si povodil polistopadové politiky i šéfy tajných služeb

V devadesátých letech stál za legendárním zásahem protiteroristické jednotky v Mošnově, kde se hledala tajemná červená rtuť.

V osmdesáti osmi letech zemřel v jedné ze severočeských LDN Mikuláš Nádaši. To jméno veřejnosti sice moc neřekne, v bezpečnostní komunitě ale platí za legendu.

Mikuláš Nádaši spolupracoval hned s několika tajnými službami včetně předlistopadové StB, byl jejich informátorem a díky jistému kouzlu osobnosti dokázal řadu lidí ze zpravodajského světa vodit za nos.


Ilustrace: Shutterstock

Nádašiho smrt redakci Neovlivní.cz potvrdil jeden z jeho známých. “Zemřel tuto neděli, vlastně v osamění v LDN. Příčina smrti byl zápal plic,” uvedl.

Mikuláš Nádaši byl v bezpečnostních složkách známý zejména v devadesátých letech, kdy se ocitl uprostřed několika operací. Zřejmě nejznámější byl zásah protiteroristické jednotky na ostravském letišti v Mošnově, kde se v roce 1991 hledala červená rtuť. Tajemná látka, která podle tehdejších informací měla sloužit k výrobě jaderných zbraní. Jedním z těch, kdo informaci o dodávce kontejneru se šedesáti kilogramy červené rtuti dodal, byl právě Nádaši.

Akce, do níž se zapojila federální policie i zpravodajské služby, skončila obrovskou blamáží. Protiteroristická jednotka vycházela z informací, že jde do akce proti ozbrojeným pašerákům radioaktivního materiálu a zasáhla na letišti se vší razancí. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Ale hlavně: žádný kontejner, žádný nebezpečný kontraband se v Mošnově nenašel.

“Ve skutečnosti červená rtuť neexistovala,” citoval pozdějšího šéfa rozvědky Oldřicha Černého kronikář zpravodajských služeb Karel Pacner. Ředitel výzvědný služby pak dodal: “Není vyloučeno, že to byla dezinformace některé z ruských služeb, která měla sloužit k tomu, aby na pátrání po této surovině nasadily západní tajné služby zbytečně hodně sil, a tím jim mohly uniknout některé skutečné operace Rusů. Ovšem je to hypotéza, ověřit se ji nepodařilo.”

Verzí, kdo dezinformaci vyrobil, ale bylo víc. Mikuláš Nádaši pravdu jistě znal, nepodělil se ale o ni. Možná i kvůli svým vazbám na Rusko.

“Mikuláš Nádaši byl už za komunismu nesmírně významný pro I. správu StB, tedy rozvědku. Ale také pro Němce. Kluci, co s ním dělali, potvrzovali i jeho přímou spolupráci s Rusama. Měl osobní zkrátka osobní vztahy do řady zpravodajských služeb, včetně těch na Balkáně. Tam se ale nedalo rozklíčovat, jestli to byly vazby přátelské či profesní,” dodal již citovaný Nádašiho známý.

Právě díky nadstandardním kontaktům do bezpečnostních složek pro něj Mošnov ani další akce, v nichž bylo možné nalézt jeho stopy, neměly žádné následky. Byl zkrátka pro mnohé lidi z bezpečnostní komunity coby zdroj informací nepostradatelný.

Do ztracena šlo i vyšetřování aktivit JZD Slušovice, jehož šéf František Čuba už dávno před listopadem 1989 Nádašiho zaměstnal. Navzdory tomu, že neměl podle archivů na přidělenou pozici “inženýra architekta” potřebnou kvalifikaci.

“V roce 1987 jsme byli na služební cestě do Mnichova. S někým si volal, pak asi na dvě hodiny odešel a když se vrátil, přinesl mi tisíc marek. Že jsou pro mě. Tehdy to byly obrovské peníze, takže musel být někde, kde mu za něco dobře zaplatili,” vpomíná Nádašiho tehdejší blízká spolupracovnice.

I ona zažila situace, kdy to, co tvrdil, bylo nakonec úplně jinak. “Věděl jsem, že mi lže, ale pořád opakoval: dívej se mi do očí, přísahám ti. Až mu člověk podlehl. Vlastně už dneska nevím, co byla pravda a co ne. Včetně toho, jestli jeho maminka byla rakouská grófka, jak tvrdil. Nebo že v jejich domě v Dolném Kubíně je zlatý poklad.”

V byznyse to prý ale neplatilo. “Na věci, na který si podal v byznyse ruku, tak ty platily. Ale byl příliš rozkročený a nestíhal,” dodal již citovaný Nádašiho známý.

Poslední roky už sám operativu nebo řízení obchodních případů nedělal, spíš propojoval lidi a příběhy. I ve vysokém věku ještě před dvěma lety jezdíval sám autem mezi Budapeští a Prahou. Byl aktivní hlavně v Srbsku a na Slovensku, v České republice už před lety své byznysové zájmy v podstatě ukončil.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email