© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Milí čtenáři,
řekněme si to úplně upřímně: uplynulý rok byl hnusný. Není třeba se rozepisovat o tom, proč. Zažil to každý z nás, byť možná každý trochu jinak.
Osobně považuji za nejhorší fakt, že jsme nemohli rozhodovat sami o sobě. Naše životy vzali do rukou lidé, kterým, kdybychom měli na vybranou, bychom pro jistotu nesvěřili otevření sardinek, byť by byly bez víčka.
Jenže, jak říká v našem rozhovoru muzikant a herec Vojtěch Dyk, všecko je o úhlu pohledu.
I přes to všechno, čím jsme si prošli a co nás bude provázet i další měsíce, nás obklopují věci, které zůstaly „normální“. Jistoty, na které se můžeme spolehnout. Počiny, na které můžeme být pyšní.
Je jich dokonce tolik, že nám vystačily na celou abecedu tohoto Zimního speciálu. Zajímalo by mě, které písmeno bude vaším favoritem. A na co jsme podle vás zapomněli…
V Zimním speciálu jsme ale rozhodně nezapomněli na pravidelnou dávku informací z politického zákulisí. Texty o Aleně Schillerové i Janu Blatném spojuje byznys. Takový, který není na první pohled vidět, a tak o něm ani nevíte. Ale může mít rozhodující vliv na události, které v důsledku dopadají na nás. Jako třeba stravenková revoluce nebo antigenní testy na covid. Co stojí v pozadí, zjistíte z textů Srdcová záležitost paní Aleny a Solitér.
PŘEDPLATNÉ ZDE. Časopis můžete věnovat také jako dárek
A ještě jeden vhled do zákoutí politických a byznysových kuloárů. Našla jsem dalšího svědka, který chce na policii vypovídat v kauze pochybné dotace pro premiérův toastový chleba. Případu, který se zdá být čím dál tím jasnější. Jenže zajímá to vůbec někoho? Třeba policii?
V rozhovorové části speciálu vás kromě zmiňovaného Vojtěcha Dyka čeká třeba doyen české ekologie Bedřich Moldan. Chtěli jsme vědět, jestli v době krize zbývají ještě čas a peníze na takové věci, jako je změna klimatu. „Myslím, že situace je opravdu mimořádně vážná,“ svěřil se.
Hodně mě bavil neotřelý záznam rozhovoru dvou ekonomů. Radovana Vávry, exbankéře a našeho spolupracovníka, a Miroslava Zámečníka, někdejšího zástupce České republiky ve Světové bance, kteří od nás dostali za úkol probrat aktuální kondici české ekonomiky.
Mimochodem, víte, že se už dost viditelně odráží v tom, jak a co jíme? Svůj pohled nabídl živnostník Zdeněk Chmel, který v Českých Budějovicích provozuje obchod s čajem.
S novinářem Markem Wollnerem jsme si povídali mimo jiné o tom, že je občas těžké hájit Českou televizi. Veřejnoprávní televize totiž hlavně ve svém zpravodajství opakovaně chodí na ruku vládní moci a její představitele nechává bez jakékoli oponentury vykládat lži. I přes to všechno ale platí, že politici mají dát od televize ruce pryč. Nebo se v novém roce opět dočkáme spacáků na Kavčích horách?
Politička Petra Pecková se coby nová hejtmanka Středočeského kraje stala symbolem změny. Ambicí má mnoho, ale prý si přeje hlavně to, aby zaměstnanci kraje zatíženého kauzami svých exhejtmanů mohli nahlas říct, kde pracují, aniž by se za to styděli. Jak přemýšlí žena, která usedla na možná nejvíc nevděčný post v politice?
Světové politice se věnujeme v rozhovoru s profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igorem Lukešem. Téma nemohlo být jiné než rozvrácená Amerika a stopa, kterou po sobě zanechává Donald Trump.
O stopách, pro změnu těch, které může v našich duších zanechat složité období koronakrize, promluvil karmelitán Pavel Pola, rektor kostela Pražského Jezulátka. Řekl nám třeba: „Když se budeme řídit podle toho, jak tato společnost volí, koho máme u moci a nakolik to tu společnost odráží, může to být docela depresivní výpověď. Když se pak ale člověk setkává s konkrétními lidmi, vidí různé dobrovolnické aktivity, tak je to vlastně docela nadějné.“
Přeji vám, ať neztrácíte naději. A ten další rok aby byl lepší. Buďte zdraví!
Vaše Sabina Slonková