Zlom: Syn Andreje Babiše promluvil

Andrej Babiš junior, syn českého premiéra, je klíčovým svědkem dotační kauzy Čapí hnízdo. Před časem zmizel a policie se jej dva roky marně snaží najít, aby ho vyslechla. Andreje Babiše juniora nyní ve Švýcarsku vypátrali reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík v pořadu Zvláštní vyšetřování televize Seznam. Co řekl k dotačnímu příběhu svého otce premiéra?

Andrej Babiš mladší je sám obviněný v dotační kauze Čapí hnízdo. Do příběhu jej vtáhl jeho otec premiér, když ve sněmovně před dvěma lety oznámil, že farmu v době přidělení dotace vlastnily právě jeho děti. Andrej Babiš mladší následně skončil s obviněním z dotačního podvodu. Policie je přitom přesvědčena, že jen sehrál roli bílého koně, aby farma dosáhla na dotaci.

Andrej Babiš mladší k tomu nyní v televizi Seznam uvedl: “Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji.” Celý pořad Zvláštní vyšetřování si můžete pustit tady.

Premiérův syn také současně potvrdil červnovou zprávu Neovlivní.cz, že loni napsal české policii mail, v němž uvedl, že je proti své vůli držený na okupovaném Krymu. Nyní tvrdí, že jej tam dovezl muž, který pracuje pro jeho otce. “Zneužil toho, že můj otec, chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,” řekl Babišův syn v televizi.

Případ údajného únosu policie vyšetřovala. Záhy jej ale odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal. Andrej Babiš mladší nyní uvedl, že policie jej k tomu nikdy nevyslechla.

Právníci rodiny premiéra policii ujistili, že je se synem vše v pořádku. A doručili policii jeho fotografii s jeho matkou (miliardářovou první ženou), která byla pořízena v Bratislavě. Jako důkaz, že jde o aktuální snímek, junior s matkou drželi v ruce časopis s příslušným datem.

Policie na přímý dotaz oficiálně potvrdila, že informace o údajném únosu syna Andreje Babiše skutečně obdržela a zabývala se jimi. “Stran vašeho dotazu mohu potvrdit, že jsme získali poznatky o možném trestném činu. Následným prošetřením těchto poznatků se žádné protiprávní jednání nepotvrdilo, a tudíž jsme v dané věci již dále jakkoli nekonali,” uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Otázku, zda detektivové s Andrejem Babišem juniorem vůbec mluvili, nebo případ uzavřeli bez jeho osobního svědectví, ponechala policie bez odpovědi.