Zlom v kauze Čapí hnízdo: Od začátku to byl podvod

Rok poté, co musel Andrej Babiš vysvětlovat ve Sněmovně dotační kauzu svého Čapího hnízda , získala redakce Neovlivní.cz kompletní dokumentaci k případu. Z dosud nepopsaných spisů vyplynulo překvapivé zjištění: žádost o dotaci na vicepremiérův luxusní komplex obsahovala nepravdivé údaje. Neměla být proto vůbec udělena a od počátku tedy šlo o podvod. Proti přiklepnutí evropských peněz stály i expertní posudky. Jde o dokumenty, které má k dispozici i policie.

Zlomová zjištění doložená dokumenty publikoval tištěný magazín Neovlivní.cz ve svém nejnovějším vydání. Vyplývá z nich, že projekt před jeho schválením zpochybnili dva experti najatí středočeským dotačním úřadem, který žádost o padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo “procesoval”. Předložený projekt podle najatých odborníků nebyl ekonomicky životaschopný.

Koláž: aTeo

Jeden z expertů, inženýr Karel Mojžišík, pak na přímý dotaz, jestli podle jeho názoru měla být dotace udělena, v magazínu výslovně uvedl: “Myslím si, že ne. Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala.”

Další dokumenty navíc dokazují, že žádost o dotaci pro Babišovu farmu obsahovala nepravdivé údaje. Konkrétně šlo především o dobu splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. Bez upravení údajů by ekonomická udržitelnost farmy nevycházela už na první pohled.

Už samotné uvedení nepravdivé doby splácení je přitom podle unijních i českých regulí důvodem, aby taková žádost o dotaci byla okamžitě zamítnuta. Stejně jako pochybnosti o ekonomické rentabilitě.

I přes to všechno středočeský dotační úřad finanční injekci pro konferenční centrum Čapí hnízdo přiklepl.

Policie má nyní už jen dva týdny na rozhodnutí, zda výše popsaný podvodný postup naplňuje znaky trestného činu. Lhůta na vyšetřování končí koncem března.

Kdo uvedl do žádosti o dotaci nepravdivé údaje? Kdo ji schválil? Jaké další konkrétní slabiny odhalili najatí experti? Detaily kauzy a dokumenty najdete v tištěné verzi magazínu Neovlivní.cz. Jak se k němu dostat, zjistíte na tomto odkaze ».