Zpráva o stavu nejvlivnějších hráčů politického zákulisí

Jansta, Pokorný, Tvrdík, Růžička. Zákulisní hráči, bez nichž se svého času neobešel žádný větší politický obchod. Jejich hlasu naslouchali ministři, premiéři i prezidenti. Časy se mění. Přeskupování sil na politické scéně smetlo hned několik vlivných postav zákulisí politiky a byznysu. Kdo převzal jejich role?

Před dvěma lety pořádal Radek Pokorný večírek své právní kanceláře v Rudolfinu. Dorazilo několik exministrů, vlivné figury byznysu i médií. S nadsázkou šlo o jednu z událostí roku, kde se demonstroval vliv a také to, kam kdo patří.

Letos v červnu proběhla podobná akce. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek pořádal výstavu svých obrazů. A na vernisáž dorazily osoby stejně vlivné jako ty, co dřív chodily k Pokornému. Členové vládního kabinetu, šéfové velkých firem, včetně miliardářů z TOP byznysové ligy – Marka Dospivy, Dušana Palcra či Jana Dienstla.

Zákulisním hráčům se věnujeme v říjnovém magazínu Neovlivní.cz

Snad nic nevystihuje změnu poměrů v politickém zákulisí lépe než právě tyto dva večírky. Shrnout by se dala do čtyř slov: Od Pokorného k Faltýnkovi.

Zkrátka tím, jak se změnila politická situace – od vládního lídra ČSSD převzalo otěže hnutí Andreje Babiše –, změnil se i svět zákulisních hráčů. Lidí, kteří vesměs nikdy neměli stranické funkce, veřejnost často neznala jejich tváře. Přesto byly jejich role v politice neopominutelné: Ovlivňovali mínění těch, kteří rozhodují. Stáli po boku zatím každého premiéra posledních patnácti let.

Třeba Miloš Zeman měl svého Miroslava Šloufa, Mirek Topolánek Marka Dalíka, Petr Nečas Janu Nagyovou a Bohuslav Sobotka Radka Pokorného. Měli absolutní důvěru ministerských předsedů. Neobešel se bez nich žádný velký státní obchod, dosazovali své lidi do státního aparátu či firem, někteří mluvili i do složení vlád.

Spolu s koncem politika v premiérském křesle skončil i jejich vliv; zejména těch, kteří spojili svou pozici s jednou politickou figurou. Lobbisté jako takoví jsou ale věční. Jak v rozhovoru pro Neovlivní.cz před časem řekl jeden z posledních velkých hráčů politického a byznysového zákulisí Miroslav Jansta: “Všechno je postavené na lobbismu, jen to nechce nikdo přiznat veřejně. Přitom musíme to, co je přirozené, nazývat přirozeně a nehledat různá odůvodnění všech blbostí.”

Lobbisté či zákulisní hráči se měnili s novou vládní garniturou v podstatě vždycky. S příchodem hnutí ANO do Strakovy akademie je však tato změna mnohem hlubší.

Kdo je dnes v byznyse i politice vnímaný jako hlavní zákulisní hráč? Kdo zvítězí v bitce o vliv v hnutí ANO? A kdo je v něm momentálně na vrcholu potravního řetězce? A kde skončili ti, které změny na politické scéně od vlivu odřezaly?

Odpovědi přinášíme v aktuálním čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz, cesta k předplatnému vede tudy: