© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policejní prezidium už firmě odpovědělo, ať své zařízení vymáhá přímo po bývalém šéfovi policejního sboru.
Policejní prezidium řeší delikátní problém, do kterého policii uvrhnul její bývalý šéf Tomáš Tuhý.
Na vedení policie se obrátila přerovská společnost Meopta se žádostí o vrácení optické techniky v hodnotě 120 tisíc korun. Tu si od firmy před lety půjčil právě tehdejší policejní prezident Tuhý. Jenže na prezidiu se žádná taková technika nenašla.
“Firma se na prezidium obrátila se zdvořilou žádostí, jestli by policie mohla vrátit optickou techniku, kterou jí firma půjčila. Spustilo se vyšetřování, hledalo se všude možně. Ukázalo se ale, že policie žádné takové zařízení nemá, takže je nemůže vrátit,” popsal příběh zdroj detailně obeznámený s případem.
Na přímý dotaz pak tuto verzi příběhu potvrdilo i nynější vedení policie. Tvrdí, že techniku si půjčil Tomáš Tuhý osobně a nikoli policejní prezidium. Proto ji na úřadu nikdo nenašel.
“Předměty, které společnost Meopta zapůjčila v roce 2018 tehdejšímu policejnímu prezidentovi, nikdy nebyly ve vlastnictví Policie České republiky, a to ani formou zápůjčky. Smlouva, která byla v této záležitosti sjednána, byla uzavřena mezi firmou Meopta a fyzickou osobou, nikoliv Policií České republiky, respektive Českou republikou jako takovou,” uvedl mluvčí prezidia Jozef Bocán.
Jenže firma podle informací Neovlivní.cz optickou techniku půjčovala Tuhému v domnění, že jde o zápůjčku pro policii a nikoli pro něj osobně. Uzavřená smlouva nicméně podle prezidia nesplňuje parametry, jaké mají mít policejní kontrakty.
“Zmiňované smluvní ujednání prokazatelně nesplňuje atributy smluv uzavíraných Policejním prezidiem ČR s dalšími stranami. I přesto jsme vynaložili maximální úsilí o nalezení zapůjčených věcí v objektech Policie ČR, což výsledek nepřineslo. O veškerých těchto skutečnostech jsme pochopitelně vyrozuměli také společnost Meopta,” dodal šéf tiskového odboru Bocán.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo platí klimatické aktivisty a proč se o ně zajímají tajné služby
Přerovské společnosti tedy nyní nezbyde nic jiného, než problém řešit s Tomášem Tuhým. Ten se zatím k případu nevyjádřil. Na zaslané dotazy redakce nereagoval.
Poté, co předčasně skončil ve funkci policejního prezidenta, Babišova vláda jej bez předchozích diplomatických zkušeností vyslala do Bratislavy jako velvyslance. Na Slovensku skončil zkraje letošního roku, kdy jej vystřídal jeden z nejzkušenějších diplomatů Rudolf Jindrák, tehdy šéf zahraničního odboru Miloše Zemana.
V roli diplomata pak Tomáš Tuhý loni čelil podezření z plagiátorství kvůli své disertační práci. “Expert na plagiátorství Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze při analýze, kterou nechaly vypracovat Seznam Zprávy, ale odhalil v Tuhého práci velkou část buď doslovně shodných, nebo mírně poupravených textů. A to ze dvou diplomek, dvou bakalářských prací a několika článků z internetu. Přičemž student Tuhý se místo na tyto zdroje v práci odkazuje například na zahraniční publikace,” napsaly loni SeznamZprávy.
Tomáš Tuhý byl během své kariéry v čele policie spojen s bývalým ministrem vnitra za ČSSD Milanem Chovancem a byl za dobře i s Hradem. Funkci velvyslance získal poté, co Chovancovi pokryl kontroverzní policejní reorganizaci, která vedla ke konci Roberta Šlachty v čele ÚOOZ.
Reorganizace, jejímž výsledkem bylo zrušení Šlachtova protimafiánského útvaru, totiž byla nachystaná kvapně, v utajení a bez dostatečného projednání se stáními zástupci. Ti následně uvedli, že sloučení bývalého Šlachtova útvaru s protikorupční policií pod jednu Národní centrálu proti organizovanému zločinu, ve finále přineslo komplikace pro některé kauzy.
“Obecně je dosud pociťovaným problémem znatelná institucionální a personální nestabilita nově budovaného útvaru. Sloučení mělo negativní vliv na některé trestní věci,” stálo ve výroční zprávě NSZ. (Externí odkaz na zprávu ZDE.)
Zdroj náhledové foto: Policie ČR