Jak podniká rodinná spojka ANO v Brně

Podnikání brněnského milionáře Davida Rusňáka, který propojil svůj byznys a rodinu se světem politiky v barvách ANO, podle zveřejněné analýzy nepůsobí v ekonomických kritériích zdravě: Vysoké zadlužení, nebezpečně nízká likvidita.

David Rusňák Family Group (DRFG), hlavní firma podnikatelova impéria, se potýká se schopností splácet závazky věřitelům, napsal ekonomický magazín Faktor S. Časopis své závěry opírá o rozbor finančních ukazatelů z portálu Cribis.cz (odkaz »).

Impérium DRFG:

  • David Rusňák Family Group patří firmy z maloobchodu, realit, energetiky či medicíny.
  • Jako maturant v roce 1997 začínal v dopravní firmě Eurotrans, po jejím krachu byl čtyři roky číšníkem.
  • Později nastoupil do brněnské firmy DH a spol, jejíhož šéfa Davida Hálka přemluvil k založení společného dopravního podniku – Compass DKD Czech. Pak Rusňák firmu ovládl zcela a v roce 2009 ji prodal.
  • V roce 2011 všechny firmy (mezitím se rozrostl i do stavební chemie, poradenství v EU dotacích či freemailových služeb) zastřešil do skupiny DRFG. V rámci orientace na finanční investice a koupil poradenskou FinFin, vstoupil do energetiky, skladů a obchodních center. Nově se snaží vybudovat síť lékáren Na zdraví!.
  • Rusňák má rád sport, brněnské Rondo se jmenuje DRFG Arena.

zdroj: Faktor S, HN

“Kdyby došlo na lámání chleba, DRFG by podle expertů nemusela být schopna své krátkodobé závazky splatit,” uvedl týdeník. Citoval přitom ekonoma Petra Valoucha, vedoucího katedry financí z Masarykovy univerzity v Brně, který se dlouhodobě zabývá finanční analýzou podniků a na adresu Rusňákovy DRFG řekl: “Pro názornost: její běžná likvidita dosahuje hodnoty jen 0,69. Obecně se přitom doporučuje rozmezí 1,5 až 2,5. Zmíněných 0,69 už stojí za pozornost. Jestliže se hodnota běžné likvidity dostane pod stupeň 1, znamená to, že společnost nebude schopna své krátkodobé závazky krýt.”

Neovlivní.cz již před časem popsalo, jak David Rusňák a členové jeho rodiny prolnuli podnikatelské fungování v jihomoravské metropoli s politikou, konkrétně se stranou a ministerstvem ovládanými vicepremiérem Andrejem Babišem (celý text zde: Rodina Rusňákových: Vládci Brna v barvách ANO a s vazbou na Babiše »).

Základem jeho vlivu v Brně je právě image razantního, úspěšného byznysmena.

Faktor S přitom v aktuální rozboru dostupných finančních čísel kolem koncernu DRFG cituje i další experty, kteří ekonomické výsledky Rusňákova konglomerátu firem komentují podobně kriticky, jako ekonom Valouch.

“Z veřejně dostupných informací se sice riziko hodnotí těžko, ale mateřská firma celého holdingu měla ke konci roku 2015 zhruba 85 korun dluhu na 15 korun vlastního kapitálu. To už je hodně agresivní hodnota, která je typická pro společnosti s ratingem ve spekulativním stupni,” řekl časopisu Aleš Tůma, analytik společnosti Partners. Analytik České spořitelny Martin Krajhanzl dodal: “U společnosti s takovými hodnotami finančních ukazatelů je třeba zvýšit objem krátkodobých aktiv a snížit pohledávky…, v delším horizontu pak prostředky využít ke snížení dluhu.”

Již zmíněný Petr Valouch z Masarykovy univerzity považuje zadlužení kolem 80 procent za vysoké: “Dlouhá doba obratu závazků a pohledávek ukazuje, že skupině jsou pohledávky uhrazeny po nějakých třech letech a sama závazky platí až po čtyřech letech. To je pekelně dlouho.”

Majitel DRFG David Rusňák se na politické hnutí Andreje Babiše napojil před několika lety – pomáhal ANO v kampani, včetně finanční injekce. Ač nemá žádnou funkci, je podle zjištění Neovlivní.cz rozhodující postavou brněnské buňky. Má na sebe navázanou podstatou část členské základny, což znamená, že každý, kdo chce něco prosadit, musí se s ním domluvit.

Jeho pozici upevňuje právě zmiňovaná manželka Petra, která je brněnskou radní za ANO. Vliv Davida Rusňáka posiluje i fakt, že jeho tchyně Alena Schillerová patří mezi nejbližší Babišovy spolupracovníky na ministerstvu financí. Od ledna převzala agendu po Simoně Hornochové a stala se náměstkyní pro výběr daní.