© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedené Ivo Ištvanem vyšetřuje podle České televize ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou rozsáhlou kauzu úniku informací z policejních spisů. Kromě elitních policistů je mezi vyšetřovanými i zeť Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové, vlivný brněnský podnikatel David Rusňák. Redakce Neovlivní.cz se jeho osobě věnovala už před rokem. Nyní vám text znovu předkládáme.
Publikováno 9. 2. 2016
Není mnoho rodin, které mají svůj vliv rozprostřený na několika frontách. Rodina finančníka Davida Rusňáka to splňuje bezezbytku. Jeho manželka je radní za ANO na brněnském magistrátu, tchyně nově řídí úsek výběru daní na ministerstvu financí. On sám je mecenášem Babišova hnutí a jeho vliv posiluje pověst rozhodujícího zákulisního hráče brněnské buňky.
Dokud zkraje loňského roku jeho finanční skupina DRFG nezačala sponzorovat brněnskou hokejovou Kometu, objevovalo se jméno Davida Rusňáka na veřejnosti prakticky bez výjimky jen v souvislosti s finančními tématy. Insideři ale v Brně věděli už před tím, že se v zákulisí objevil nový hráč. V podstatě ve chvíli, kdy ANO v městě vyhrálo volby a zamířilo do tamní vládní koalice.
David Rusňák totiž hnutí Andreje Babiše pomáhal v kampani, včetně finanční injekce.
Ač nemá žádnou funkci, je podle zjištění Neovlivní.cz rozhodující postavou brněnské buňky. Má na sebe navázanou podstatou část členské základny, což znamená, že každý, kdo chce něco prosadit, musí se s ním domluvit. Někteří místní politici za ANO Rusňáka loni podezřívali z velrybaření (umělého zakládání stranických buněk), otevřeně s ním ale kvůli tomu do střetu nikdo nešel.
Z Brna sice loni koncem léta dorazila do pražské centrály ANO petice nespokojených brněnských politiků, která varovala, že nové hnutí se v jihomoravské metropoli začíná chovat jako tolik kritizované zavedené partaje, ani tam ale jméno Rusňáka nepadlo. Tím spíš, že z Prahy přišlo varování: pokud nenecháte vnitřních sporů, zrušíme celou brněnskou buňku. (Text Petice zde)
David Rusňák svůj vliv na brněnskou politiku bagatelizuje. Říká, že v politice se realizuje jeho žena. “Vliv? Nic neovlivňuji, takže žádný vliv ani nemám,” říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz. “Jsem jen řadový člen hnutí a pomáhal jsem ANO před volbami. To je vše. Žádné politické ambice nemám.”
Jeho pozici upevňuje právě zmiňovaná manželka Petra, která je brněnskou radní za ANO.
Kromě toho sedí v dozorčí radě brněnských tepláren, spolu se synem pravé ruky Andreje Babiše Jaroslava Faltýnka (Faltýnek junior se před časem přesunul v teplárnách z představenstva do nehonorované pozice v dozorčí rady po kritice, že je politický trafikant). Do energetiky se v Brně chystají v příštích letech miliardové investice.
David Rusňák ale předem říká, že se ho tenhle byznys netýká: “Byznys s Brnem víceméně neděláme. Jedinou výjimkou je vstup skupiny DRFG do ateliéru, který projektoval univerzitní kampus v Brně.”
Tentýž ateliér oznámil velkolepé plány s brněnským výstavištěm, které patří společnosti Veletrhy Brno – od prosince kontrolované právě městem. I tady se Rusňákova firma bez dohody s vedením Brna neobejde. Finančník už předem obavy ze střetu zájmů své manželky odráží argumentem, že prostě nebude hlasovat. “Kdyby rada měla rozhodovat o čemkoli, co se týká našeho byznysu, manželka se zdrží hlasování.”
Vliv Davida Rusňáka posiluje i fakt, že jeho tchyně Alena Schillerová patří mezi nejbližší spolupracovníky lídra hnutí ANO Andreje Babiše na ministerstvu financí. Od ledna převzala agendu po Simoně Hornochové a stala se náměstkyní pro výběr daní.
Že by její nástup do Letenské ulice ovlivnily sponzorské dary či kontakty Rusňákovy rodiny ona sama i ministerstvo financí odmítají. Dlouholetou pracovnici brněnského finančního úřadu podle oficiálního stanoviska resortu vybrala na post náměstkyně výběrová komise podle služebního zákona.