Ministr Pelikán: O Fajádovi jsem s Američany předem jednal

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že své rozhodnutí nevydat Libanonce Alího Fajáda do Spojených států předem konzultoval s americkou administrativou. Potvrdil tak informace, které minulý týden zveřejnil deník Neovlivní.cz.

Ministr ve středečním Interview na ČT24 řekl, že mu velvyslanectví USA anoncovalo i negativní reakci, která po jeho rozhodnutí ze strany americké diplomacie přijde. Robert Pelikán (ANO) o případu Alího Fajáda, jehož vydání Spojené státy požadovaly kvůli údajnému podezření z obchodu se zbraněmi a podpory terorismu, jednal s americkým velvyslancem.

Podle svých slov dorazil ministr kvůli Fajádovi na ambasádu dvakrát.

K této kauze:

Pětice unesených Čechů. Foto: Policie ČR
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Zdroj: Češi si propuštění Fajáda předjednali s Američany
» Potvrzeno: Unesení byli vyměněni za Fajáda, rozhodl tlak politiků
» Nebyli to zajatci, ale hosté, píší libanonská média. Jeden z “hostů” zhubl 30 kilo
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů
» Průlom po měsících mlčení, přišla zpráva o unesených Češích v Libanonu
» Zákulisí únosu v Libanonu a osudové rozhodnutí Pelikána
» Vojáci tlačí změnu Ústavy, chtějí tajné akce v cizině
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem
» Kauza unesených Čechů má první politickou oběť

“Nejprve jsem upozorňoval, že to není jednoduché rozhodování a že se může stát, že ten člověk vydán do USA nebude… Potom jsem hovořil s panem velvyslancem ještě jednou, dojel jsem k němu na ambasádu krátce před tím, než jsme to zveřejnili,” uvedl ministr.

Reakci velvyslance Andrewa Schapira ministr spravedlnosti popsal lakonicky: “Nadšený nebyl.”

Američané podle ministra avizovali, že po jeho rozhodnutí může Česká republika očekávat veřejnou negativní reakci ze strany USA. “Byl jsem poněkud překvapen ostrostí jejich reakce, ale v obecné rovině mi bylo anoncováno, že to přijde. Nebylo to překvapivé,”dodal ministr v České televizi.

Podle něj lze takovou reakci čekat v každém obdobném případu, kdy nějaký stát neuspěje se svojí žádostí o vydání nějaké osoby.

V zásadě stejnými slovy jako nyní ministr popsal minulý týden vyjednávání s Američany i zdroj Neovlivní.cz.

“USA to akceptovaly,” uvedl pro Neovlivní.cz k nevydání Fajáda jeden z vládních úředníků, obeznámený s případem: “Formálně možná budou protestovat, ale to, kvůli čemu Fajáda ve skutečnosti chtějí, mohou získat i jinak.”

Libanonec Alí Fajád totiž pro Američany není nutně jen osobou, podezřelou z obchodů s teroristy, jak zněla oficiální žádost. Podle informací Neovlivní.cz je pravděpodobnější verzí, že skutečným důvodem tlaku na vydání nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje.

Vyjasnění celého případu i skutečného zájmu Američanů o libanonského obchodníka komplikuje fakt, že k Alí Fajádovi se překvapivě veřejně přihlásila libanonská rozvědka. Do Prahy k soudu poslala dokumenty, podle nichž byl jejich agent v České republice zatčen při plnění špionážní mise.

Ministr spravedlnosti Pelikán je i dnes přesvědčen, že kauza Alího Fajáda není neřešitelným diplomatickým karambolem a nezhorší vztahy České republiky s USA.

“Naše spojenectví s USA stojí na velmi pevných základech. Z tohoto pohledu je toto drobný incident, který nemůže základy spojenectví otřást,” dodal ministr.