Video: Propaganda si na sebe vydělá sama – reklamou

Je ruská propaganda z pohledu České republiky skutečně vážným nebezpečím, anebo jde v podstatě o pár neškodných webů, které mají kontroverzní obsah, aby přilákaly co nejvíc čtenářů a inkasovaly z reklamy?

Na tuto otázku hledali během debaty Neovlivní.cz odpověď Alexandr Mitrofanov, komentátor deníku Právo, a Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií na FF UK.

Celou čtyřicetiminutovou diskusi si můžete pustit zde »
Přečtěte si také referát z debaty: Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na Západě ví »

Josef Šlerka se domnívá, že otázka nestojí “buď-anebo”. “Ono to nemusí být proti sobě. Když se podíváte na to, co je z definice je propaganda, tak je to také schopnost oslovit nějakou signifikantně velkou skupinu lidí. A pokud jste schopni oslovit nějakou signifikantní skupinu lidí, která vám na ty weby chodí, tak vám z toho plyne zisk,” uvedl. “Máme tendence vidět věci protichůdně – ‘že ti lidé musí být někým zaplacení, protože samo by si to na sebe vydělalo’. Dneska je však situace tak bizarní, že si to (v některých případech) je schopno na sebe vydělat samo – de facto tou propagandou. (…) Kdysi jsme v monitoringu sociálních sítí našli video s jedním z Putinových projevů, které mělo stovky, tisíce sdílení na Facebooku. A když jsme šli podrobněji po tom, jak k tomu došlo, ukázalo se, že ho publikoval jeden ze serverů, který funguje tak, sbírá návštěvnost z Facebooku, aby u sebe prodával reklamu. Ten server rozpoznal, že Putinovské video bude dobré, a potom na stovkách facebookových pages, které mu patřily – to je byznys v šedé zóně, ale v sociálním prostředí normálně funguje, umísťoval tyto odkazy, aby získal příjem.”

O co tedy v propagandě především jde? Poslechněte si celou odpověď Josefa Šlerky a Alexandra Mitrofanova v přiloženém videu. Diskuse se odehrála na půdě Metropolitní univerzity v Praze a moderovala ji šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.

[responsive_youtube Ag1yAOlnQwY]

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf