Alexandr Vondra má štěstí. Za jeho liknavost úředníci nezaplatí

Nově zvolený europoslanec ODS Alexander Vondra za sebou vláčí příběh, který jej málem stál reputaci. Nakonec měl velké štěstí: úředníci, které “namočil” do předražené Promopro, byli zproštěni obžaloby. Kdyby byli odsouzeni, pykali by i za něj. Jak konstatovala policie, Vondra o všem věděl, rostoucí náklad ale nazarazil a nekonal. Odemykáme text z roku 2017.

V kauze ProMoPro padl rozsudek, o kterém se po dlouhé době dá říci: Tady zvítězil zdravý rozum.

Soud v případu předražených zakázek během českého předsednictví EU v roce 2009 potrestal zástupce firem, které si účtovaly přemrštěné sumy. Hlavní aktér – majitel ProMoPro Jaroslav Veselý, dostal devítiletý trest a zákaz podnikání na 10 let.

Někdejší vysoce postavené státní úředníky, kterým za zneužití pravomoci hrozil až desetiletý žalář, ovšem soud osvobodil.

Jak v závěrečné řeči připustil i sám státní zástupce, nikdo z nich nic neukradl. Jejich vina spočívala v tom, že nezarazili neúměrně rostoucí náklady summitu a propláceli i faktury, které v takové výši být nikdy proplaceny neměly. Celkovou škodu stát vyčíslil na 938 milionů korun.

České předsednictví EU, první polovina roku 2009. Pamatujete? Koláž: Neo

České předsednictví EU, první polovina roku 2009. Pamatujete? Koláž: Neo

Jenže detailní pohled do kdysi výbušné kauzy ProMoPro během soudního líčení ukázal, že úředníci v čele s tehdejší šéfkou vládní sekce EU Janou Hendrichovou neměli moc na výběr: z jedné strany byli pod tlakem politiků, kteří neustále a chaoticky stupňovali své požadavky na organizaci setkání, přípravy probíhaly v šibeničních termínech a chyba se stala hned na začátku, když Topolánkova vláda rozhodla o tom, že zakázku získá firma ProMoPro bez výběrového řízení a jasně definovaného finančního stropu.

Ministrem, který pak měl faktický vliv na průběh příprav, byl tehdejší vicepremiér pro EU Alexandr Vondra. Právě on nese stejnou odpovědnost za stamilionovou škodu, která státu v kauze ProMoPro podle znalců vznikla. Soudní proces totiž potvrdil, že Vondra jednotlivé kroky úředníkům schvaloval, věděl, že náklady obří vládní zakázky neúměrně rostou, viděl i sporné faktury, a nijak nezasáhl.

Proč se tedy u soudu ocitl jen v roli svědka? Policie sice jeho stíhání podle zjištění Neovlivní.cz zvažovala, nakonec jej ale neobvinila. Policistům totiž chyběl dokument, že by někdo Vondrovi písemně uložil či ho vyzval, aby situaci řešil.

“Jak všichni shodně tvrdí, byl Alexandr Vondra o veškerých záležitostech podrobně informován. Věděl o sporných fakturách a způsobu řešení, věděl o navýšení nákladů oproti plánovanému rozpočtu. Mohl do těchto sporů kdykoli vstoupit, navrhnout jiná řešení či se jinak angažovat. Toto však neučinil,” stojí v jednom z policejních dokumentů k případu.

To ale bylo málo. Podle policie by mohl být ministr obviněn jen tehdy, kdyby byl výslovně požádán, aby jednal. Nebo mu to ukládala nějaká směrnice. A to se nestalo. Sám Vondra jakoukoli vinu od počátku popírá.

Před soud tedy z politiků nešel nikdo, z odpovědnosti se vyvinil i tehdejší šéf úřadu vlády a dnešní prezidentův spolupracovník Jan Novák. Jeho podpis figuruje pod rámcovou dohodou, kterou vláda firmě ProMoPro zakázku na ozvučení summitu svěřila. Stačilo mu ale prokázat, že sice podepsal, ale fakticky se zakázkou neměl dál nic společného.

Rozsudek

Spolu s úředníky si dnes vyslechli verdikt i zástupci firem, které se podle žalobce na zakázce neoprávněně obohatily.

Kromě Veselého z ProMoPro dostal devítiletý trest i jednatel hlavní subdodavatelské firmy Vlastimil Maxa. Kromě praní špinavých peněz se měli oba muži dopustit podvodu.

Další podnikatelé, kteří pomáhali nezákonně získané peníze legalizovat, si odnesli tresty od tříleté podmínky do šesti let vězení.

Rozsudek zatím není pravomocný.