Zeman pozval na Hrad i hejtmana obviněného z korupce

Hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila stíhá policie pro podezření z korupce, prezident Miloš Zeman jej přesto pozval na slavnostní předávání medailí do Vladislavského sálu

Olomoucký sociální demokrat Rozbořil už druhý týden ignoruje výzvy a žádosti premiéra Bohuslava Sobotky a dalších stranických špiček, aby kvůli policejnímu stíhání kvůli podezření z úplatku opustil post hejtmana. Symbolické podpory se mu nyní dostalo přímo od hlavy státu.

Hejtman Jiří Rozbořil, obviněný z korupce v olomoucké aféře, jedním z čestných hostů prezidenta Miloše Zemana při předávání nejvyšších státních vyznamenání na Pražském hradě 28. 10. 2015

Hejtman Jiří Rozbořil, obviněný z korupce v olomoucké aféře, jedním z čestných hostů prezidenta Miloše Zemana při předávání nejvyšších státních vyznamenání na Pražském hradě 28. 10. 2015

Hejtmanova tvář se objevila mezi pozvanými na oslavách vzniku Československa, kde Zeman rozdával nejvýznamnější státní vyznamenání.

Jiřího Rozbořila obvinil protimafiánský policejní útvar ÚOOZ v rámci olomoucké razie. Hejtmana podezřívá, že nabídl úplatek policejnímu důstojníkovi Karlu Kadlecovi výměnou za to, že se policie přestane zajímat o dotace plynoucí na olomoucký jezdecký areál Lazce.  Jde o projekt, který hejtman podporoval od samého začátku.

Policie vychází z odposlechu rozhovoru mezi Rozbořilem a Kadlecem. Záznamové zařízení v olomoucké restauraci Potrefená Husa zachytilo jejich debatu o projektu areálu a podle ÚOOZ také Rozbořilovu nabídku.

Peníze měla poslat firma, která se na projektu podílela. Kadlec podle textu obvinění nejprve nabídku odmítl, posléze s ní měl souhlasit, ovšem s tím, že k předání peněz dojde až poté, co práce odvedená.

Hejtman přesto tvrdí, že se ničeho nedopustil a odmítá rezignovat.

Souvislosti:

» Fakta, jména a čerstvé informace k olomoucké kauze

Jiří Rozbořil ovšem ve středu nebyl na Hradě jediným sociálním demokratem, o něhož se zajímá policie. Jako jednoho z prvních Miloš Zeman ve Vladislavském sále zdravil Jaroslava Palase, někdejšího hejtmana a dnešního senátora, kterému policie vyšetřovala osobní majetky v souvislosti s výstavbou jeho pensionu na Bruntálsku.

Nedávno sice případ odložila, v usnesení nicméně podle Lidovky.cz jednoznačně konstatovala, že ve výstavbě nesedí deset milionů korun a stavba musela  být financovaná z černých peněz. Policie nicméně nepřišla na jejich původ, proto Palase z ničeho neobvinila.