170 milionů na úplatcích pro politiky. Soud ale v kauze MUS trestal jen manažery

Korunní svědek politické korupce už nepromluví, spadl z posedu.

Byl to příběh jasné politické korupce na vládní úrovni opepřený podezřením z úkladné vraždy. Ve výsledku však za privatizaci Mostecké uhelné společnosti soud rozdal tresty jen manažerům, kteří podnik od státu získali. Politici, ke kterým mířilo zhruba 170 milionů korun, trestům unikli.


Foto: Shutterstock.com

Po pětadvaceti letech soud v pondělí vynesl rozsudky nad Antonínem Koláčkem a Oldřichem Klimeckým, kteří kdysi v éře vlády Miloše Zemana zprivatizovali Mosteckou uhelnou společnost. Oba dostali zatím nepravomocně nepodmíněné tresty a miliardové pokuty.

V příběhu šlo ale od začátku o mnohem víc, než o vychytralé kroky podnikatelů. Bez toho, že by jim šli politici z tehdy vládní sociální demokracie na ruku, nikdy by na úkor státu nevydělali.

Policie přitom byla blízko. Dokonce obvinila bývalou dvojku privatizujícího ministerstva průmyslu a Grossova přítele Roberta Sýkoru z korupce. Úřadům se díky švýcarské justici, která případ také rozplétala, podařilo vypátrat transfer 174 milionů určených na úplatky pro politiky ze sociální demokracie. Jenže jediný, komu je na účtu našla, byl právě Sýkora, který zinkasoval zhruba tři miliony. A byl zato také nepravomocně odsouzen.

Zbývajících 170 milionů už úřady nedohledaly.

Klíčem byl zbrojař Pavel Musela. Muž, který do detailu znal zákulisí několika privatizací vlád sociální demokracie a byl i blízko finančních operací spojených s hospodařením partaje. Tak jako měl Miroslav Kalousek kdysi “svého” zbrojaře Richarda Hávu, Pavel Musela byl blízkým člověkem ministra vnitra a pozdějšího premiéra Stanislava Grosse. Zákulisní bitvy mezi Hávou a Muselou, potažmo Kalouskem a Grossem byly v té době legendární.


ČTĚTE TAKÉ: Tajemství, která už Stanislav Gross nevysvětlí


A právě na účtu Musely se záhy pro rozhodnutí o privatizaci objevilo přepočtu 174 milionů v dolarech. Švýcaři a následně i čeští vyšetřovatelé tyto peníze označili za úplatky v souvislosti privatizací mostecké uhelné. Ostatně i miliony pro Roberta Sýkoru, který patřil do okruhu lidí blízkých Stanislavu Grossovi, přišly právě z tohoto konta.


Pavel Musela, zbrojař a přítel expremiéra Grosse Zdroj: archiv Neo/Pamco.cz

Musela byl kvůli tomu dokonce obviněný a vyšetřovatelé si slibovali, že časem promluví. Jeho stíhání ale záhy skončilo poté, co ho potkala osudová nehoda. Údajně spadl z loveckého posedu, podle lékařských zpráv má nenávratně poškozený mozek a jeho stíhání bylo zastaveno.

Pavel Musela ztratil paměť dřív, než mohl říct, kdo další peníze dostal. A z pohybu na účtech to policie nezjistila, platby totiž následně proběhly v hotovosti.

I kvůli zbrojařovým kontaktům a aktivitám policie původně pracovala s verzí, že pád z posedu nebyl náhodou a vášnivého nimroda Muselu z něj někdo shodil. Dokonce obvinila z pokusu o vraždu jeho známého, který s ním v době pádu v lese byl. Soud jej ale pro nedostatek důkazů nakonec obvinění zprostil.

Důkazy zkrátka v téhle kauze chybí. I proto padly tresty jen pro privatizující manažery a v kontextu příběhu malou rybu Roberta Sýkoru. Ti, co Koláčkovi a spol. největší měrou pomohli zbohatnout na úkor veřejných rozpočtů a dostali za to úplatky, jsou z příběhu venku.


Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková doporučuje

Poslední generace. Jsou klimatičtí aktivisté extremistickou hrozbou?

Kdo stál za vzpourou generálů proti Černochové

Úřední sabotáž. Proč necháváme jezdit přetížené kamiony

Věříme ve vědu. Jsme moderní racionální stádo

Jan Hrušínský a kdo přikládá pod kotel emocí u soudu s Peterkovou a spol.


Zdroj náhledové foto: Shutterstok.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email